ANALIZĂ | CFR Cluj, cu rezervele, spre titlu. Schimbările i-au adus 7 puncte lui Dan Petrescu, în 2022. Cine are cea mai bună rezervă și cea mai scumpă bancă, din Liga 1

CFR Cluj are 6 victorii în 2022, iar în 4 dintre acestea s-a impus pe finalul jocurilor. S-a întâmplat după minutul 80 cu Rapid și Gaz Metan sau în repriza secundă, în cazul partidelor cu Dinamo și FC Voluntari. Iar de cele mai multe ori banca „l-a scos” pe Dan Petrescu. Campioana se bazează pe rezerve în 2022 mai mult decât a făcut-o în precedentele mandate ale „Bursucului”.

Reprize total diferite, cu Dinamo și Voluntari

Și în ultimul meci s-a întâmplat la fel. Echipa de start a lui Petrescu a avut doar două ocazii și a terminat fără șut pe poartă prima repriză cu FC Voluntari. Schimbările aveau să câștige meciul. Debeljuh a marcat un gol, Petrila a dat gol și pasă de gol, iar Omrani a oferit și el un assist.

A fost al doilea joc consecutiv în care Petrescu a schimbat la pauză și tactica, dar și jucătorii din atac. Se întâmplase și cu Dinamo, când tot rezervele i-au rezolvat meciul. 1-1 după 45 de minute, cu un singur șut pe poartă în dreptul CFR-ului și 4-1 la final. A fost un meci în care Debeljuh, intrat la pauză, a marcat 3 goluri, iar Omrani, introdus tot în minutul 46, a oferit două pase de gol.

FCSB, cea mai scumpă bancă

Rezerve decisive a avut Dan Petrescu și în partida cu FCSB, când Chipciu a marcat, așa cum a făcut-o și Debeljuh în meciul cu Sepsi. Aport decisiv a avut și Neguț, care a marcat la ultima fază a meciului cu Gaz Metan, tot din postura de rezervă. În total, rezervele i-au adus CFR-ului 7 puncte în 2022.

Acest lucru s-a întâmplat și pentru că Petrescu are multiple opțiuni ofensive pe bancă. Totuși, campioana nu are cea mai scumpă bancă de rezerve. La ultima etapă, CFR a avut o bancă de rezerve cu o valoare totală de 6,3 milioane de euro, conform www.transfermarkt.de. Exact aceeași a fost și valoarea estimată a rezervelor Universității Craiova, de la meciul cu FC Argeș, oltenii avându-l pe Koljic pe bancă, cel care a ridicat cota băncii lui Reghecampf.
Cea mai scumpă bancă de rezerve la ultima etapă i-a aparținut FCSB-ului. Cu Florinel Coman păstrat pentru repriza a doua, roș-albaștri au avut jucători în valoare de 7,9 milioane de euro, gata să intre în teren la meciul cu Farul.

Cele mai bune rezerve din Liga 1

Chiar dacă Debeljuh a fost rezerva decisivă pentru Dan Petrescu în 2022, croatul nu este cea mai utilă rezervă din Liga 1. Atacantul are 4 goluri marcate din postura de jucător intrat în teren pe parcursul jocului. Cel mai bine stă la acest capitol Adrian Petre. Atacantul lui Hagi are 6 goluri din postura de rezervă, în timp ce Vali Gheorghe și Ianis Stoica eu câte 5 goluri, din aceeași postură.

Publicat: 17 03. 2022, 12:44