Alibec pleacă la Steaua cu inima îndoită: „E greu să-mi iau la revedere de la Șumudică, m-a pupat de 100 de ori”

Denis Alibec, atacantul Astrei Giurgiu, a declarat luni, după victoria formației sale în deplasare cu Gaz Metan Mediaș, scor 1-0, în etapa a 21-a din Liga 1, că regretă faptul că nu va mai juca la formația giurgiuveană și încheie cea mai bună perioadă din viața sa.

Denis Alibec va fi transferat la FC Steaua București în această pauză competițională. Înaintea partidei de la Mediaș, Alibec a primit o plachetă, un tricou și un buchet de flori din partea lui Dani Coman, președintele Astrei.

Alibec a înscris singurul gol al meciului, în minutul 55, și a fost înlocuit în minutul 88, moment în care s-a îmbrățișat cu majoritatea coechipierilor și cu antrenorul Marius Șumudică.

„O să fie grea despărțirea, dar asta e viața. Sunt un pic trist acum, dar mă bucur că i-am ajutat să vină aproape de play-off. Merită să fie acolo sus și să se bată la campionat. Mergem înainte. Mă bucur de perioada pe care am petrecut-o aici, cea mai frumoasă din viața mea. Sper să continue și la Steaua.

Îmi pare rău că nu pot juca cu ei în primăvara europeană, dar sper să ajung cu Steaua în Champions League. Sper să mă integrez bine la Steaua. Dacă vine și Budescu, nu vor fi probleme. E greu sa îmi iau la revedere de la Șumudică, m-a pupat de 100 de ori”, a spus Alibec, în cadrul emisiunii Digi Sport Special.

Denis Alibec (25 de ani) a reușit 7 goluri și 3 pase decisive în cele 21 de apariții pentru Astra Giurgiu în acest sezon.

În urma victoriei de la Mediaș, Astra se menține pe locul 7 în Liga 1, dar se apropie la un punct de CFR Cluj, ocupanta ultimului loc de play-off.