Alexandru Răuță, ironii pentru ultrașii Stelei, după Dinamo – UTA: „Să-și vadă de echipa lor! Întâi să promoveze și după să stea de vorbă cu noi”

Alexandru Ilie Rauta si Erico Constantino Da Silva in meciul de fotbal dintre Dinamo Bucuresti si UTA Arad, contand pentru Play-out-ul Ligii 1 Casa Pariurilor, desfasurat pe Stadionul Dinamo din Bucuresti, vineri 13 mai 2022. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 9 poze

Alexandru Răuță, mijlocașul în vârstă de 29 de ani al lui Dinamo, a vorbit la finalul partidei cu UTA Arad și despre suporterii Stelei prezenți în tribunele din „Ștefan cel Mare”.

Dinamo și UTA Arad s-au întâlnit vineri seară, în cadrul ultimei etape din play-out-ul Ligii 1 și au remizat, scor 1-1, după golurile marcate de către Cardoso, în minutul 39, respectiv Irobiso, în minutul 84.

Pentru că suporterii lui Dinamo au mers la meciul dintre CSA Steaua și U Cluj, din Liga 2, să îi susțină pe ardeleni, ultrașii din Peluza Sud au vrut să le întoarcă „favoarea” rivalilor.

Alexandru Răuță, ironii pentru ultrașii Stelei, după Dinamo – UTA

Steliștii au mers la meciul din „Ștefan cel Mare” și au avut scandări cu privire la dorința lor ca Dinamo să retrogradeze în Liga 2. Alex Răuță le-a răspuns acestora și le-a transmis să își vadă de echipa lor și să vorbească despre Dinamo doar după ce vor promova în prima ligă.

„Cred că am fi meritat mai mult astăzi. UTA a dat gol la primul șut pe poartă, noi am avut 3-4 oportunități mari de a marca în prima repriză. Ne gândim la baraj, până la urmă jucăm soarta clubului, soarta noastră. Știm că ne așteaptă o dublă grea.

Este cel mai greu moment pentru acest club, dacă mergem la baraj. Suntem pregătiți din toate punctele de vedere. Cred că nu vom avea probleme în dublă manșă, dacă vom fi toți 100% din punct de vedere fizic. Nu contează cu cine jucăm la baraj.

Suntem Dinamo, nu avem voie să pierdem barajul. Da, se joacă și viitorul clubului, dacă vom retrograda va fi foarte greu să mai continue clubul. Dar știu ce putere avem și nu cred că merităm locul de baraj.

Nu i-am băgat în seamă pe suporterii de la Steaua. Îi invit să-și vadă de echipa lor, sunt la Liga 2, întâi să promoveze și după aia să stea de vorbă cu noi. Sunt la Liga 2, n-avem ce discuta cu ei”, a spus Alexandru Răuță, după meci.

Publicat: 13 05. 2022, 23:18
Actualizat: 13 05. 2022, 23:20