Cum s-a impus Adrian Mutu în fața jucătorilor de la Rapid: „Nu mă gândeam vreodată că o să se întâmple asta!”

Adrian Mutu, solicitare de ultimă oră pentru conducerea Rapidului

Alexandru Albu, mijlocașul defensiv în vârstă de 28 de ani de la Rapid, a vorbit despre antrenorul Adrian Mutu, după victoria cu FC Botoșani.

Partida dintre Rapid și FC Botoșani s-a disputat sâmbătă seară, cadrul etapei a treia din play-out-ul Ligii 1, pe noul stadion din Giulești, iar echipa lui Adrian Mutu s-a impus cu scorul de 3-0, după golurile marcate de către Vojtus, în minutul 11, Sefer, în minutul 61, respectiv Albu, din penalty, în minutul 79.

Odată cu acest succes, Rapid a bifat cea de-a patra victorie consecutivă în Liga 1, cu Adrian Mutu pe banca tehnică a giuleștenilor.

Alexandru Albu s-a declarat impresionat de Adrian Mutu, antrenorul Rapidului

Alexandru Albu, cel care a executat penalty-ul deși galeria l-a cerut pe Cristi Săpunaru, căpitanul în vârstă de 37 de ani al Rapidului, a vorbit despre colaborarea cu Adrian Mutu și s-a declarat impresionat de faptul că are ocazia să lucreze cu un fost mare fotbalist precum este „Briliantul”.

„Nu mă gândeam niciodată că o să ajung să fiu antrenat de Adrian Mutu. Mă uitam ce face la Chelsea, la Juventus, la Parma, la Fiorentina, lucruri senzaționale.

Bucuria mea și a tuturor colegilor e că suntem antrenați de Mutu. E ceva de vis. Cu experiența dânsului, reușim și noi să creștem”, a spus Alexandru Albu, potrivit Digi Sport.

„A fost o seară frumoasă, un meci foarte bun, băieții au avut atitudine, au luptat pentru fiecare minge. Și atmosfera din tribune ne-a dat aripi. Te condiționează să intri cu atitudinea corectă și să dai 100% pe teren. Important e să avem constiința curată și să ne facem datoria. Echipa de pe primul loc din play-out a venit aici și am avut o seară cum am avut. Încet încet…. e al cincilea meci, cu cel amical, și echipa a început să înțeleagă ce vreau. Băieții sunt inteligenți plus calitatea lor nativă” – Adrian Mutu, după victoria cu FC Botoșani

Publicat: 03 04. 2022, 16:53