Alexandru Albu își „înțeapă” colegii care au ratat penalty: „Trebuie să-i mai învăț! Striga tot stadionul să-l las pe Săpun să bată, dar nu l-am lăsat”

Alexandru Cristian Albu se bucura dupa un gol marcat alaturi de Nicolae Carnat in meciul de fotbal dintre Rapid Bucuresti si FC Botosani, contand pentru Play-out-ul Ligii 1 Casa Pariurilor, desfasurat pe Stadionul Rapid Giulesti din Bucuresti, sambata 2 aprilie 2022. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Alexandru Albu, mijlocașul defensiv în vârstă de 28 de ani de la Rapid, a marcat din penalty în meciul cu FC Botoșani și a glumit pe seama colegilor săi care au ratat în partidele trecute.

Partida dintre Rapid și FC Botoșani s-a disputat sâmbătă seară, cadrul etapei a treia din play-out-ul Ligii 1, pe noul stadion din Giulești, iar echipa lui Adrian Mutu s-a impus cu scorul de 3-0, după golurile marcate de către Vojtus, în minutul 11, Sefer, în minutul 61, respectiv Albu, din penalty, în minutul 79.

Deși a ratat o lovitură de la 11 metri în meciul de inaugurare a Stadionului Rapid, cu Poli Timișoara, Cristi Săpunaru a fost cerut de către publicul din Giulești în momentul în care arbitrul a dictat penalty cu FC Botoșani.

Alexandru Albu își „înțeapă” colegii de la Rapid care au ratat penalty

Alexandru Albu nu l-a lăsat pe Cristi Săpunaru să execute și a înscris fără probleme în poarta moldovenilor. Acesta a dezvăluit care e strategia giuleștenilor atunci când vine vorba de lovituri de pedeapsă: primul venit primul servit. Fotbalistul a explicat că Adrian Mutu nu are o listă de executanți.

„Nu a fost nicio poveste. Meciul trecut a făcut o glumă. Nu am nimic cu ei, nu le-am ținut eu ghină. Aşa au bătut ei, trebuie să-i mai învăţ.

Mister nu ne-a dat nicio listă. Depinde de jucător, cine se simte bine în ziua respectivă. Și bineînțeles, cine pune mâna pe minge. Dacă îl scoţi, te simți bine și știi că dai gol, atunci iei mingea şi baţi.

Striga tot stadionul să-l las pe Săpun să bată, dar nu l-am lăsat. I-am spus că eu bat. I-am lăsat, le-am dat ocazia. Este un jucător foarte bun și un coechipier desăvârșit. Îl respectăm toți, dar la un moment dat trebuie să te și impui”, a spus Alexandru Albu, potrivit Digi Sport.

Publicat: 03 04. 2022, 13:07
Actualizat: 03 04. 2022, 13:08