Alex Cicâldău, gol superb în Universitatea Craiova – FCSB! Mijlocașul oltenilor i-a lăsat mască pe jucătorii lui Toni Petrea | VIDEO

Alexandru Cicaldau se bucura dupa un gol marcat in meciul de fotbal dintre Universitatea Craiova si FCSB, contand pentru Play-off-ul Ligii 1 Casa Pariurilor, desfasurat fara spectatori pe Stadionul Ion Oblemenco din Craiova, joi 29 aprilie 2021. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 7 poze

Alexandru Cicâldău, mijlocașul în vârstă de 23 de ani al Universității Craiova, a deschis scorul în meciul cu FCSB.

Universitatea Craiova și FCSB s-au întâlnit în etapa a patra din play-off-ul Ligii 1, pe Stadionul „Ion Oblemenco”, din Bănie, iar oltenii au învins cu scorul de 2-0, după golurile marcate de către Alex Cicâldău, în minutul 38, respectiv Dan Nistor, în minutul 63.

După ce în minutul 6, a existat o fază controversată în urma căreia FCSB ar fi putut să beneficieze de un penalty, oltenii au găsit drumul către gol și au deschis scorul în Bănie. Specialistul ProSport în arbitraj, Marius Avram, a dat verdictul și a explicat de ce Istvan Kovacs trebuia să acorde lovitură de la 11 metri pentru FCSB.

Alex Cicâldău, gol superb în Universitatea Craiova – FCSB

În minutul 38 al întâlnirii, Bogdan Vătăjelu a centrat foarte bine de pe partea dreaptă pentru Alex Cicâldău, care a trimis cu latul, la colțul lung, din apropierea careului mic, direct în poarta lui Andrei Vlad.

Mijlocașul oltenilor a bifat astfel cea de-a zecea reușită a sa în actuala ediție a Ligii 1, în cele 33 de meciuri în care a îmbrăcat tricoul Universității Craiova.

Alex Cicâldău l-a egalat, astfel, pe Ciprian Deac, atacantul lui CFR Cluj, în topul golgheterilor din Liga 1.

Florin Tănase, căpitanul lui FCSB, este în continuare lider, cu 19 goluri marcate în acest sezon al Ligii 1. Locul secund este ocupat de către trei jucători, cu câte 14 reușite: Hamidou Keyta (FC Botoșani), Cephas Malele (FC Argeș) și Dennis Man (transferat de la FCSB la Parma).

Publicat: 29 04. 2021, 20:33
Actualizat: 29 04. 2021, 21:59