Alarmă pentru Steaua înaintea primului meci oficial al anului: Concordia nu pierde în amicale

Ionuț Chirilă este hotărât să facă surpriza în restanța pe care echipa sa o are de jucat cu Steaua pe 14 februarie. O dovadă în acest sens o constituie și prestația bună a Concordiei în amicale, ilfovenii reușind al treilea meci consecutiv fără înfrângere. Astfel, duminică au dispus cu 2-1 de sud-coreenii de la FC Gyeongnam, după ce asiaticii au deschis scorul la jumătatea primei reprize.

Forcingul elevilor lui Ionuț Chirilă a dus la răsturnarea rezultatului, ca urmare a dublei reușite de brazilianul Welington (37, 64). Meciul se putea termina cu un scor și mai mare dacă șuturile lui Bucurică, Onduku și Orlando nu erau deturnate cu greu de portarul advers sau, în cazul brazilianului, nu ar fi lovit transversala.

Ca un element de culoare, ultimele minute ale meciului l-au adus în teren și pe mezinul Ovidiu Marin, un mijlocaș născut în 1998, care a făcut pereche pe axul central cu Bambara.

În această seară există șanse să se joace un nou amical, contra celor Arsenal Tula, locul 5 în eșalonul secund din Rusia.

Concordia i-a folosit în acest meci pe Rîmniceanu – Melinte, Leca, Bucurică (62 Savin), Bambara, V. Dima, Coșereanu (51 Strătilă), Onduku (40 Serediuc), Papasterianos (83 Ov. Marin), N. Roșu (76 Orlando), Welington (76 D. Florea)

Publicat: 03 02. 2014, 17:11
Actualizat: 03 02. 2014, 17:15