Adrian Porumboiu a pus tunurile și pe jucători și pe arbitru, după FC U Craiova – Universitatea Craiova: „Ăla are ceva pe creier! Merita roșu și două palme”

Adrian Porumboiu, fost arbitru și fost finanțator al echipei FC Vaslui, a analizat derby-ul dintre FC U Craiova și Universitatea Craiova și a critict dur atât jucătorii, cât și arbitrajul.

FC U Craiova și Universitatea Craiova s-au întâlnit duminică seara, în cadrul etapei cu numărul 11 din Liga 1, iar echipa lui Laurențiu Reghecampf a învins cu scorul de 2-0, după golurile marcate de către Dan Nistor, în minutul 47, respectiv Ștefan Baiaram, în minutul 85.

Atacantul italian Andrea Compagno a încasat cartonașul roșu în minutul 73, după un gest nesportiv ce l-a vizat pe portarul oaspeților, iar Adrian Porumboiu l-a criticat pe fotbalist.

Adrian Porumboiu a pus tunurile și pe jucători și pe arbitru, după FC U Craiova – Universitatea Craiova

Nici arbitrul nu a scăpat „nepedepsit” de Adrian Porumboiu, pentru deciziile luate în cadrul acestei întâlniri.

„Portarul a făcut o gafă. În loc să degajeze, se duce fundașul la un metru de el. Asemenea naivități… Restul nici n-a mai contat.

După, italianul ăla nu știu unde s-o fi trezit. La atacuri din astea ce poți să zici? Cred că are ăla ceva pe creier. N-ai cum să înțelegi un jucător care se duce și lovește, când mingea era în brațe la portar. O fi făcut vreun sport din ăsta de contact.

Merita roșu și două palme. Ce legătură are să desfaci brațul și să-l lovești? S-o fi crezut la volei și a zis că gâtul lui ăla e vreo minge de volei. Sunt două faze la care nu are ce să facă Adi Mutu. Păcat de banii pe care îi cheltuiește omul ăla (n.r. Adrian Mititelu) și de munca lui Adi Mutu. Eu n-am mai văzut asemenea faze.

Nici nu poți să privești. În prima repriză au pasat bine vreo 30 de minute cei de la echipa lui Mititelu. Iar arbitrul nu știu cum poate să-i lase cu tricourile alea. Or fi avut alte preocupări.

Categoric, dacă arbitrul avea ceva probleme de vedere, putea să ceară schimbarea tricourilor. N-ai voie să faci treaba asta, sunt niște reguli foarte clare. Meciul s-a rupt în minutul 55 când au pasat ăia. Îl omoară tehnica și pe Diallo ăla. Nu e prima dată când greșește”, a spus Adrian Porumboiu, potrivit Fanatik.

Publicat: 04 10. 2021, 19:13
Actualizat: 04 10. 2021, 19:15