Adrian Petre a uitat de FCSB! „Un timp va fi puțin ciudat”. Atacantul formației UTA, mesaj pentru „Briliantul” care conduce naționala de tineret

Adrian Tabarcea Petre reactioneaza in meciul de fotbal dintre Chindia Targoviste si UTA Arad, contand pentru Liga 1 Casa Pariurilor, desfasurat pe Stadionul central al Centrului National de Fotbal de la Buftea, sambata 13 februarie 2021. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Adrian Petre a fost titular la UTA în partida cu Chindia Târgoviște, din etapa cu numărul 23 din Liga 1. A jucat 90 de minute în duelul terminat la egalitate și are planuri mari. Vrea să nu piardă tricoul de titular la formația din Arad și să prindă lotul pentru Campionatul European de Tineret.

Adrian Petre încearcă să-și salveze cariera la UTA, după perioadele dificile de la FCSB și Cosenza. La noua echipă a jucat deja în două partide: 45 de minute cu U Cluj în „Cupa României” și 90 de minute în confruntarea cu Chindia Târgoviște, în campionat.

Duelul din etapa cu numărul 23 din Liga s-a terminat la egalitate. Trupa din Târgoviște a deschis scorul prin Daniel Popa, iar oaspeții au stabilit scorul final, 1-1, prin Erico în minutul 90+2.

„Având în vedere cum s-a desfășurat jocul, putem spune că e un punct câștigat. Ne doream să câștigăm acest meci, dar la cum s-a desfășurat partida suntem mulțumiți cu acest egal. Au marcat destul de repede și s-au închis, în a doua repriză am dominat complet, puteam să câștigăm. Și ei au jucat pe același teren, nu putem decât să fim mulțumiți de acest egal.

Atât timp cât în fiecare zi muncesc alături de colegi, sunt sigur că în cel mai scurt timp mă voi integra în totalitate. Probabil că un timp îmi va fi puțin ciudat, dar deja încep să mă simt bine alături de colegii mei”, a spus Petre, referitor la partidă.

Adrian Petre, „provocare” pentru Adrian Mutu

Adrian Petre a trecut printr-o perioadă grea. Gigi Becali nu l-a mai vrut la FCSB și l-a împrumutat în Italia, la Consenza. Pentru formația din Serie B a jucat doar 7 partide și nu a marcat niciun gol. Speră ca de la UTA să ajungă din nou în naționala de tineret și să joace, pentru selecționata condusă de Adrian Mutu, la Campionatul European.

„A fost un an complicat pentru mine, nu pot decât să uit ceea ce a fost și să privesc spre viitor. Cu încredere și muncă sunt sigur că voi ajunge unde mi-am propus. A fost important pentru mine să învăț din aceste experiențe, eu cred că am făcut-o destul de bine și mă simt mult mai pregătit acum pentru ceea ce va urma în viitor.

Campionatul European este cel mai apropiat obiectiv, dar mai sunt destule meciuri de jucat și sunt conștient că am nevoie de multe cifre și multe minute pentru a ajunge acolo”, a mai explicat atacantul arădean.

Publicat: 13 02. 2021, 18:06
Actualizat: 13 02. 2021, 18:09