Adrian Bălan și Alexandru Dandea, eroii Rapidului în victoria cu Academica Clinceni! Ce spun marcatorii golurilor despre rezultatele obținute în acest tur: „Se putea și mai bine, și mai rău. Vrem mai mult!”

Adrian Ionut Balan este felicitat de catre Mihai Iosif in meciul de fotbal dintre Rapid Bucuresti si CFR Cluj, contand pentru Liga 1 Casa Pariurilor, desfasurat pe Stadionul Orasenesc din Mioveni, duminica 17 octombrie 2021. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Adrian Bălan și Alexandru Dandea sunt jucătorii care au marcat cele trei goluri ale Rapidului în victoria obținută în fața Academicii Clinceni, 3-2.

Primul dintre aceștia a transformat două penalty-uri pentru giuleșteni, după ce a ratat prima încercare, dar arbitrul a dictat repetarea loviturii de la 11 metri. Colegul său, Alexandru Dandea, a adus victoria în minutele de final, când a reușit o superexecuție în fața formației care ocupă în continuare ultima poziție a clasamentului Ligii 1.

Cei doi fotbaliști susțin că Rapid a avut un meci greu deoarece Academica Clinceni este o formație mult peste nivelul locului pe care îl ocupă în ierarhie.

Adrian Bălan și Alexandru Dandea, laude pentru Academica Clinceni

Cei doi marcatori ai Rapidului, Adrian Bălan și Alexandru Dandea, au spus că Academica Clinceni a făcut un meci foarte bun pe Stadionul Dinamo și au ținut să sublinieze că ilfovenii nu au fost tratați de sus.

„Toată lumea vedea acest meci ușor, dar ei nu au arătat așa azi. În multe momente au dominat și mă bucur că am trecut peste acele două momente în care ne-au codndus și am câștigat. Avem și noi momentele noastre mai puțin bune. Am realizat că prima repriză nu a fost foarte bună și a trebuit fiecare să își îmbunătățească jocul lui.

O echipă foarte bună, a jucat fotbal! Nu i-am luat de sus nici eu și nici colegii. (n.r. Mulțumit de locul din clasament la finalul turului?) Se putea și mai bine și mai rău. Vrem mai mult!”, a declarat Adrian Bălan.

Coechipierul său, Alexandru Dandea, recunoaște că el și colegii lui nu au reușit în prima repriză să respecte indicațiile antrenorului Mihai Iosif, acesta fiind motivul pentru care Rapid a tremurat în fața ultimei clasate. „Meci greu, în prima repriză nu ne-am mobilizat, nu am respectat sarcinile de joc.

Nu i-am luat de sus! Miță (n.r. Mihai Iosif) ne-a repetat întruna că nu trebuie să îi desconsiderăm. Nu am jucat ceea ce trebuia să jucăm în prima repriză și asta s-a văzut”, a declarat Alexandru Dandea la finalul întâlnirii.

Publicat: 09 11. 2021, 00:03