Adio, Badea! Galațiul se scufundă: Săgeata Năvodari – Oțelul 2-1

Săgeata Năvodari a obținut aseară a patra victorie din istorie în Liga I, 2-1 cu Oțelul, iar gălățenii au anunțat că schimbă antrenorul.

Oțelul are doar trei victorii în primele 12 etape din acest sezon în Liga I

Un meci de Liga I care nu adună în tribune decât 200 de spectatori în tribune nu ar trebui să primească OK-ul observatorului de a începe. Aseară, pe arena Farul, care în urmă cu un deceniu era neîncăpătoare la jocurile „marinarilor” din Liga I, au fost mai puțini spectatori decât adună echipele de volei și handbal ale Constanței la un meci de campionat.

Într-o atmosferă deplorabilă, Săgeata și Oțelul au încercat să arate că-și merită locul în Liga I, dar în prima parte doar gazdele au demonstrat acest lucru. Roman (9) și Viorel Dinu (42) au înfipt două săgeți în plasa porții lui Simaitis, iar scaunul lui Ionuț Badea s-a clătinat definitiv. După pauză, gălățenii au încercat să revină în joc și să-i facă seara mai plăcută antrenorului lor, dar în afară de golul lui Henrique (52) nu au reușit mare lucru. Oțelul e doar o umbră palidă a campioanei din 2011, iar la Galați se anunță vremuri și mai tulburi. Adamescu are deja pregătită o altă variantă de antrenor.

Alexandru RAITĂ‚
alexandru.raita@prosport.ro

Săgeata Năvodari a învins luni, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 (2-0), pe Oțelul Galați, în ultimul meci al etapei a XII-a a Ligii I.

Golurile învingătorilor au fost marcate de Roman ‘8 și V. Dinu ’42, în timp ce pentru oaspeți a înscris Henrique, în minutul 52.

Săgeata Năvodari: Panagopoulos – Peteleu, Mera, Cr. Munteanu, Ionuț Filip – N’Doye, Vezan – Florean (I. Iordache ’46), V. Dinu (Chițu ’72), Achim (Fl. Popa ’60) – Roman. Antrenor: Tibor Selymes.

Oțelul Galați: Simaitis – Antunes, Sîrghi, Sg. Costin (Mișelăricu ’46), Popescu – Cooper, Giurgiu (Ioan Filip ’46) – Astafei, Băjenaru (Sevillano ’74), Iorga – Henrique. Antrenor: Ionuț Badea.

Cartonașe galbene: Ionuț Filip ’53, Mera ’59, I. Iordache ’76, Roman ’84 / Băjenaru ’40, Cooper ’45+2, Iorga ’75, Sevillano ’90+2.

Arbitri: Marius Avram (central) – Bogdan Gheorghe, Florin Neacșu (asistenți) – Cristina Babadac (rezervă).

Observatori: Bratu Cațaroș, Cătălin Ciubotă.

La partida de la Constanța au asitat aproximativ 300 de spectatori, dintre care zece fani gălățeni.

În minutul 87, antrenorul echipei Săgeata Năvodari, Tibor Selymes, a fost trimis în tribună pentru proteste.