ACS Poli – CFR Cluj 1-1. Timișorenii ajung la -10, clujenii pierd două puncte în Banat

ACS Poli Timișoara a remizat, sâmbătă, pe teren propriu cu CFR Cluj, scor 1-1, într-un meci din etapa a șasea a Ligii 1.

Au marcat: Cânu 36′ / Bud 71′.

În urma acestui rezultat, ACS Poli Timișoara rămâne pe ultimul loc al clasamentului, cu -10 puncte, iar CFR Cluj se află pe poziția a 12-a, cu trei puncte.

• ACS Poli Timișoara: Curileac – Scutaru (Elek 76′), Cînu, Șeroni, Vădrariu – Artean – Bărbuț, Croitoru, Cârstocea, Vraciu (Sorescu 54′) – Popovici (Mailat 61′). Antrenor: Ionuț Popa.
  • CFR Cluj: Mincă – Peteleu, Larie, A. Mureșan, Tiago Lopes – Nascimento (Neagu 66′), Juan Carlos (Bud 47′), Petrucci – Jakolis (Nouvier 61′), Cristian Lopez, Păun. Antrenor: Vasile Miriuță.

Cartonașe galbene: – / Petrucci 76′.

Arbitri: Cristian Balaj (Baia Mare), Mircea Orbuleț (București), Dragoș Iliescu (Craiova); rezervă: Marian Balaci (Drobeta Turnu Severin).

Observatori: Ioan Bogdan (Arad), Costin Ioan Toma (Piatra Neamț).

Stadion: „Dan Păltinișanu”, Timișoara.

Minutul 71: GOL CFR! Tiago Lopes centrează din partea dreaptă, Bud le ia fața fundașilor adverși și egalează cu o lovitură de cap.

Minutul 36: GOL ACS POLI! Cânu înscrie cu o lovitură de cap la care Mincă se uită pur și simplu cum e depășit.

Ziua de sâmbătă din Liga 1 începe, de la ora 18:00, cu confruntarea dintre ACS Poli Timișoara și CFR Cluj, două dintre echipele care au început acest sezon cu penalizare.

Timișorenii au reușit etapa trecută prima victorie, 3-2 pe teren propriu cu CS U Craiova, și au strâns punctele care au dus-o de la -14 la -11 puncte, iar fotbaliștii antrenați de Ionuț Popa caută, tot pe arena Dan Păltinișanu, să confirme jocul bun arătat împotriva oltenilor.

De partea cealaltă, CFR Cluj a început campionatul cu șase puncte de penalizare, dar rezultatele bune obținute de băieții lui Vasile Miriuță i-au dus deja pe plus. Etapa trecută, CFR-ul a spulberat Astra, scor 5-1, în Gruia, și au ajuns la două punce în clasament.

Publicat: 27 08. 2016, 20:26
Actualizat: 27 08. 2016, 20:27