ACS Poli a câștigat al doilea amical, jucat cu un alt adversar din Liga a 3-a. Echipa folosită de Ionuț Popa

ACS Poli Timișoara s-a impus duminică la scorul de 4-0 în amicalul jucat cu Național Sebiș, locul 5 în seria a IV-a din Liga a III-a. Meciul s-a jucat pe terenul arădenilor, iar terenul, deși a fost moale, a fost mai bun ca cel de la Timișoara pe care elevii lui Ionuț Popa au evoluat sâmbătă. Au înscris Bîrnoi, Drăghici, Zaluschi și Popovici.

La meci a revenit străuț. Absent sâmbătă, dar mai tânărul Haruț a fost menajat. De asemenea, Munteanu, Cânu și Ciucur au în continuare probleme medicale. Zoran Radu, jucătorul echipei de Liga a V-a din Becicherec, nu a fost prezent la meci. Au jucat în schimb ceilalți fotbaliști testați de Popa: Khanya, Kayondo, Zaluschi și Bouslimi. Timișorenii au rulat tot lotul de pe foaie și au marcat câte două goluri în fiecare repriză.

Scorul l-a deschis Bîrnoi, în minutul 8, din pasa lui Doman. Drăghici a majorat diferența, cu o minge venită de la același Bîrnoi, iar cu 2-0 s-a intrat la pauză. În minutul 47, Zaluschi a marcat din lovitură liberă, iar scorul final l-a stabilit Popovici, în minutul 76. Timișorenii au ajuns la două victorii în amicale, după succesul de 1-0 cu ACS Ghiroda, altă echipă de Liga a III-a.

• Poli Timișoara: Smaranda – Străuț, Bocșan, Khanya, Neagu – Oprea, Croitoru – Velcotă, Bîrnoi, Doman – Drăghici
  • Au mai intrat: Straton, Șeroni, Kayondo, Melinte, Bouslimi, Artean, Vașvari, Popopovici, Zaluschi, Curileac, Murariu, Cochințu

ACS Poli va juca marți următorul amical, pe terenul locului doi din Liga a II-a, Fc Hermannstadt. Timișorenii vor face deplasarea în ziua meciului.

Publicat: 21 01. 2018, 17:22
Actualizat: 21 01. 2018, 17:23