Academica Clinceni – FCU Craiova 1-2, în etapa a 4-a din Liga 1 | Oltenii acumulează șase puncte și trec peste FCSB în clasament!

FCU Craiova s-a impus cu 2-1 pe terenul Academicii Clinceni grație golurilor marcate de Sidibe și Baeten, pe când pentru ilfoveni a înscris Chandarov.

Oltenii au dominat autoritar întâlnirea de pe Clinceni Arena și, chiar și la 2-0, au încercat să îi împingă pe adversari spre propria poartă, în speranța că vor marca și cel de-al treilea gol. Ilfovenii au redus însă din diferență cu câteva minute înainte de final, iar în prelungiri ar fi putut chiar să marcheze golul egalizator, contrar cursului jocului. Echipa antrenată de Adrian Mutu bifează, astfel, al doilea succes din acest sezon, după ce a mai câștigat întâlnirea cu Dinamo, din etapa a doua.

Academica Clinceni – FC U Craiova 1-2

Min. 90+4: Fluier final pe Clinceni Arena! FCU Craiova se impune cu 2-1!

Min. 90: Se arată patru minute de prelungiri. Oltenii încearcă să țină mingea departe de propria poartă.

Min. 84: GOOOL Academica Clinceni! Chandarov reduce din diferență!

Min. 68: Cu toate că sunt în avantaj, oltenii forțează marcarea celui de-al treilea gol.

Min. 46: A început repriza a doua.

Min. 45: Pauză pe Clinceni Arena.

Min. 43: GOOOL FCU Craiova! Baeten dublează avantajul craiovenilor!

Min. 36: Din lovitura liberă primită, Albu trage pe deasupra porții ilfovene.

Min. 36: Lucian Filip vede cartonașul galben pentru un fault.

Min. 27: GOOOL FCU Craiova! Sidibe deschide scorul din interiorul careului!

Min. 21: Vellios trage violent din careu, mingea se duce peste poarta craiovenilor.

Min. 10: Fanii lui FCU Craiova domină fondul sonor, actorii din teren încă nu încântă.

Min. 1: A început meciul de la Clinceni!

ECHIPELE DE START:

Academica Clinceni: A. Păun – Fl. Achim, Bilali, Gardoș, Holzmann – Cioiu, L. Filip, Cascini, Vanzo – Vellios, Gavra
Rezerve: Șt. Dobre, Chandarov, Ventura, De Amorim, Pîrvulescu, Patriche, V. Dumitrache, Longher, Omoh
Antrenor: Ilie Poenaru

FCU Craiova: Gremsl – R. Negru, Diallo, Kovacic, Huyghebaert – S. Asamoah, D. Albu, V. Pop – S. Sidibe, C. Bălan, Baeten
Rezerve: Mogoșanu – Bagayoko, Paramatti, Gajic, Machado, Hugo Da Costa, Raicea, Zanfir, Blidar
Antrenor: Adrian Mutu

Stadion: Clinceni Arena
Arbitri: Central: Marcel Bîrsan; A1: Mircea Grigoriu, A2: Mihai Marica

Înaintea acestei întâlniri, Academica Clinceni ocupă ultimul loc în clasamentul Ligii 1, fără niciun punct. Ilfovenii au înregistrat trei înfrângeri în primele trei etape, cu Sepsi Sfântu Gheorghe, CFR Cluj și Dinamo.

De cealaltă parte, nou-promovata FC U Craiova este pe locul 10, având trei puncte, după două înfrângeri și o victorie în acest debut de sezon.

Publicat: 07 08. 2021, 20:20
Actualizat: 07 08. 2021, 20:30