A revenit Țucudean** Patru schimbări operate de „Neamț” în primul ’11’ al lui Dinamo

„Neamțul” i-a titularizat aseară pe Ba și Țucudean, ultimul revenit printre titulari în Liga I după o lună

Dorinel Munteanu a operat patru schimbări în formula de start față de formația cu care Dinamo a început etapa anterioară, cu Viitorul. Pe lângă revenirile lui Luchin și Grigore, suspendați la Constanța, plus introducerea lui Ba, marcatorul „câinilor” runda trecută, a surprins apariția lui George Țucudean (foto) printre titulari.

Ultimele două luni au fost dificile pentru atacantul care în vară reușea să aducă aproape de unul singur Supercupa în „Groapă”. Nu mai marcase de la finalul lui august, când reușise să înscrie în prelungiri cu Petrolul (2-1), iar în ultima perioadă intrase în dizgrația lui Dario Bonetti. Din acest motiv, în ultimele opt jocuri fusese titularizat doar de două ori, în campionat, cu Ceahlăul (0-0), și în Cupa României, cu Pandurii (2-1). Și, oricum, în ambele meciuri a fost înlocuit fie la pauză, fie la câteva minute după.

Aseară, atacantul de 21 de ani a apărut din nou printre titulari, iar încrederea pe care Dorinel Munteanu i-a acordat-o a fost răsplătită rapid. În minutul 16, Țucudean a pătruns în careu, iar pasa decisivă către Alexe a fost respinsă cu mâna de Râpă. Penalty, iar numărul 10 dinamovist a înscris. În minutul 31, „Țucu” a mai obținut o lovitură de pedeapsă, după ce a fost faultat de Perendja, iar Matei a transformat și el.

Țucudean are cinci goluri marcate în acest sezon, în două meciuri: patru cu Poli Iași (5-2) și unul cu Petrolul (2-1)

Publicat: 24 11. 2012, 08:36
Actualizat: 24 11. 2012, 08:37