A pus „leii” pe ei!

După șase victorii consecutive în partidele de pregătire ale iernii, Dinamo a intrat în zodia remizelor. Prima s-a înregistrat luni, 2-2 cu Amkar Perm, iar cea de-a doua ieri, un 1-1 cu Slavia Sarajevo, locul secund în Bosnia. În absența lui Tamaș, Mircea Rednic a folosit o formulă defensivă inedită, care nu a dat satisfacție pe tot parcursul meciului.
Apărarea a fost condusă de Cosmin Moți, care, de cele mai multe ori, și-a dirijat colegii în teren. La cei 24 de ani ai săi, fostul stoper al Sienei a mai ridicat media de vârstă a defensivei, formată, în rest, din tinerii Melinte, Mușat sau Zie Diabate. Portarul Matache, încurajat din spatele plasei chiar de Lobonț, a avut și intervenții salvatoare. Dragoș Grigore l-a avertizat pe Rednic, prin golul marcat, că țintește un loc de titular.
„Leii” lui Dinamo au debutat în sfârșit în echipa „câinilor”. De nedespărțit la antrenamente și în afara gazonului, senegalezii Papa Malick și N’Doye au făcut cuplu și la mijlocul terenului, formând un tandem puternic la „închidere”. „Aripile” Torje și Adrian Cristea au oferit puține centrări pentru oamenii din atac.

Zicu, liber să zburde

Încet-încet, machidonul de 25 de ani începe să bifeze cât mai multe minute în amicale. Ieri, a jucat o repriză întreagă, fiind titular. Deși, tactic, Rednic l-a introdus un fel de al doilea atacant, în spatele lui Niculae, Ianis Zicu a avut, de fapt, libertate totală pe teren.

"Am avut în prima repriză o formație în care doar doi-trei jucători au evoluat împreună. E bine că n-am pierdut, sunt mulțumit de joc"
– Mircea Rednic, antrenor Dinamo

"Adversarii noștri ar trebui să se teamă de Dinamo. Sunt sigur că vom lua titlu" – Cosmin Moți, fundaș Dinamo

Publicat: 18 02. 2009, 08:56
Actualizat: 18 02. 2009, 15:08