A debutat Urko Vera la Astra. Ce au făcut elevii lui Iordănescu în amicalul cu Ural Ekaterinburg

Astra Giurgiu a fost învinsă, joi, în Cipru, cu scorul de 1-0, de echipa rusă de primă ligă Ural Ekaterinburg, locul nouă în campionat, în ultimul meci de pregătire al iernii pentru formația pregătită de Edward Iordănescu.

După 2-0 cu Karmiotissa, 5-0 cu AEK Zakakiou, meci întrerupt la pauză din cauza ploii, și 0-0 cu Termalica, Astra a suferit prima înfrângere a iernii, împotriva echipei la care evoluează și internaționalul român Eric Bicfalvi. Unicul gol al întâlnirii a fost marcat în minutul 42 de către atacantul georgian Giorgi Chanturia, fost jucător la CFR Cluj.

Împrumutat pentru restul sezonului de la CFR Cluj, atacantul spaniol Urko Vera a fost titular la meciul său de debut la Astra Giurgiu.

Antrenorul echipei giurgiuvene, Edward Iordănescu, a trimis în teren următorii jucători: Illiev – Bellu, Polczak, Bejan, Stan – Dandea, Mrzljak – Balaure, Matei, Buș – Urko Vera. Pe parcursul jocului, au fost introduși și ceilalți jucători din lot.

Joi, Astra se întoarce în țară, unde își continuă pregătirea pentru debutul oficial în 2018, care va avea loc, vineri, 2 februarie, de la 20:45, în deplasare cu Viitorul.

Publicat: 25 01. 2018, 21:26
Actualizat: 25 01. 2018, 21:29