6 cadouri otrăvite pentru Dănciulescu. Astra – Dinamo 6-1

Astra Giurgiu a învins Dinamo, scor 6-1, în etapa a 17-a din Liga 1, chiar în ziua în care Ionel Dănciulescu, antrenorul dinamovist a împlinit 38 de ani.

După ce a debutat în cariera de antrenor cu o victorie, 2-1 pe terenul lui Gaz Metan Mediaș, Dănciulescu a trăit sâmbătă cel mai greu moment al, până acum, scurtei experiențe ca tehnician. La Giurgiu, contra Astrei, pe stadionul „Marin Anastasovici”, pe o ceață densă și o ploaie puternică, Dinamo a făcut unul dintre cele mai proaste meciuri din întreaga istorie și, pentru prima dată după 56 de ani, a încasat șase goluri într-un meci.

Defensiva naivă, punctul slab pentru Dănciulescu

Primit cu flori de ziua lui de reprezentanții gazdelor, Danciu-gol a trăit un adevărat coșmar. Un coșmar care a început devreme și care a durat 90 de minute. După primele șase, Alibec a fost lăsat nepermis de liber, dar a ratat ținta. După 17 minute controlate de elevii lui Protasov, aflați într-un moment de grație, Budescu a deschis scorul. La trei minute, defensiva „câinilor” gafează și Seto înscrie pentru 2-0. În minutul 30, De Amorim trage de la distanță și mingea poposește pentru a treia oară în poarta lui Marc. Probabil cele mai slabe 13 minute din ultimii foarte mulți ani au adus trei goluri și i-au făcut pe statisticieni să caute în arhive. Ca și cum nu ar fi fost de ajuns, Astra a marcat și cu fundașii centrali. Oros, din centrarea lui Budescu, a făcut 4-0 după doar 36 de minute. Panica din defensiva oaspeților era evidentă. Pe bancă, liniște mormântală, nicidecum bucuria unei aniversări.

Prima jumătate a reprizei secunde nu a mai arătat ca un meci de box între un adversar de categoria grea și un începător. Dănciulescu a făcut toate cele trei schimbări, Dinamo a echilibrat jocul și a dat senzația că poate termina meciul cu un 0-4 decent pentru ceea ce s-a întâmplat pe teren. În minutul 69, Alibec a marcat, după a patra ocazie mare, golul de 5-0. La un minut distanță, Silviu Lung îi face un cadou nesperat lui Bilinski și polonezul marchează pentru 1-5. O palidă consolare pentru o aniversare deja stricată. La patru minute distanță, apărarea îl trădează din nou – a câta oară? – pe Dănciulescu. Boubacar îl trântește în careu pe Morais, iar giurgiuvenii își permit să marcheze și cu al doilea stopper, Ben Youssef. 6-1, scorul ia proporții de tenis, iar aniversarea lui Dănciulescu se transformă într-o adevărată dramă, prima a carierei de antrenor.

La finalul celor 90 de minute, Astra rămâne cu cel mai bun meci sub comanda lui Protasov, iar Dinamo cu cea mai drastică înfrângere din istorie. Ca o alinare, probabil singura, galeria alb-roșie cântă până la final și rămâne alături de echipă. O echipă dărâmată, cum Dinamo nu a mai avut din 1958. (DETALII AICI)

Astra Giurgiu – Dinamo 6-1 (4-0)

Au marcat: Budescu ’17, Seto ’20, De Amorim ’30, Oros ’36, Alibec ’69, Ben Youssef pen. ’74 / Bilinski ’70

Astra Giurgiu: S. Lung – Rus, Oros, Ben Youssef, J. Morais – Laban, Takayuki – Enache (Cristescu ’67), Budescu (Chițu ’74), De Amorim (Ioniță ’79) – Alibec. Antrenor: Oleg Protasov.

FC Dinamo București: Marc – Fai (Bilinski ’46), Nedelcearu, Cordoș, S. Filip – Bărboianu, Boubacar – C. Matei (Gavrilă ’56), Elton (Șerban ’58), V. Lazăr – M. Alexe. Antrenor: Ionel Dănciulescu.

Cartonașe galbene: Nedelcearu ’36, Filip ’58, Boubacar ’73

Arbitri: Ovidiu Hațegan – Sebastian Gheorghe, Miclos Nagy – Marian Barbu

Observatori: Dan Petrescu, Iulius Nemțeanu.

Publicat: 06 12. 2014, 23:32
Actualizat: 07 12. 2014, 02:31