Liderul ultimelor minute. Finalurile de meci l-au făcut pe Dică favorit la titlu și l-au „îngropat” pe Dan Petrescu. 7 puncte salvate de FCSB după minutul 85

Tocmai apărarea, pe care se bazează Dan Petrescu, l-a trădat pe „Bursuc”. CFR a pierdut 6 puncte în ultimele 10 minute de joc.
Dică domină copios și la capitolul reveniri. Are 10 partide în care FCSB a fost condusă, dar a salvat puncte pe final, în timp ce clujenii n-au întors niciodată tabela.

Duminică seara a fost un derby de titlu cu deja-vu. CFR a condus, cum a făcut-o de fiecare dată în cele 4 întâlniri directe, iar FCSB a egalat în repriza a doua. Mai mult, echipa lui Dică a salvat un punct în prelungiri, la fel cum s-a întâmplat și în meciul din play-out jucat la Cluj. Nu a fost o întâmplare. Tocmai minutele de final au făcut ca FCSB să conducă în clsament cu 3 etape înainte de final. Echipa lui Dică s-a obișnuit să salveze puncte prețioase după minutul 85. Campioana ultimelor minute are nu mai puțin de 7 puncte luate în finalurile jocurilor din actualul campionat. Fără aceste puncte, FCSB ar fi deja ieșită din lupta la titlu. În sezonul regulat s-a întâmplat de 3 ori. Denis Man a marcat golul victoriei din prima etapă, cu FC Voluntari, în minutul 92 și a repetat „figura”, la Chijna, cu un gol marcat în minutul 86. Apoi a venit golul lui Teixeira din minutul 90+3 al meciului cu Dinamo (2-2), pentru ca Gnohere (minutul 90+2) și Planic (minutul 90+1) să aducă câte un punct din partidele jucate în play-off, cu CFR.

CFR, lider fără punctele pierdute pe final

În acest timp, echipa lui Dan Petrescu s-a aflat în situația opusă. A fost formația care a suferit pe finalurile de meci și tocmai apărarea, pe care antrenorul se bazează cel mai mult, l-a trădat pe „Bursuc”. CFR nu a putut să mențină rezultatul în 3 partide, toate din play-off și a pierdut 6 puncte în ultimele 10 minute. Pe lângă cele două partide în care au fost egalați de FCSB, clujenii au pierdut două puncte cu Astra, după golul lui Polczak din minutul 81.

Pe lângă finalurile de meci, FCSB mai domină CFR la un capitol important: cel al revenirilor. Echipa lui Dică a fost condusă de 13 ori în acest campionat, dar a salvat puncte în 10 din aceste întâlniri. Au fost 9 egaluri și o victorie în partidele în care adversarii FCSB-ului au condus pe tabelă. De cealaltă parte, CFR nu a revenit niciodată, după ce a fost condusă. S-a întâmplat de 3 ori, în deplasările de la Timișoara, Viitorul și Craiova, iar CFR a terminat de fiecare dată învinsă.

Partidele în care FCSB a revenit, după ce a fost condusă:
Sezonul regulat: U Craiova 1-1, Poli Iași 1-1, Astra 1-1, Juventus 2-1, CFR 1-1 (deplasare), CFR 1-1 (acasă), Dinamo 2-2,
Play-off: CFR 1-1, Viitorul 2-2, CFR 1-1