Leicester a câștigat în premieră Cupa Angliei, după victoria cu Chelsea! Imagini fabuloase de pe Wembley, cu record de fani în pandemie de COVID-19 | VIDEO

Leicester a câștigat în premieră Cupa Angliei! În finala de pe Wembley, echipa lui Brendan Rodgers a produs surpriza și a învins-o cu 1-0 pe Chelsea.

Youri Tielemans a fost eroul lui Leicester, după ce a marcat singurul gol al meciului, în minutul 63. A fost și singurul șut pe poartă pentru gruparea care a fost campioana Angliei în 2016.

Chelsea pierde pentru al doilea an la rând finala FA Cup: în 2020 a fost învinsă de rivala Arsenal, scor 1-2. Echipa lui Thomas Tuchel își poate însă lua revanșa în cel mai important meci al sezonului: londonezii se pregătesc de finala Ligii Campionilor, cu Manchester City.

Chelsea – Leicester 0-1. Echipa lui Brendan Rodgers a câștigat Cupa Angliei

În minutul 63, Tielemans a decis finala Cupei Angliei, după ce a marcat printr-un șut superb de la aproximativ 25 de metri.
În ultimele minute, Chelsea a fost lovită de ghinion: Chilwell a reușit să egaleze, dar golul a fost anulat pentru un offside milimetric, după ce faza a fost revăzută cu ajutorul sistemului VAR.

La final, fanii lui Leicester au făcut spectacol în tribune și mulți dintre aceștia au rămas la bustul gol: peste 20.000 de suporteri au fost pe Wembley, în condițiile în care stadionul din Londra a putut fi ocupat în proporție de 25%.

„E un sentiment incredibil, nu am știut că Leicester nu a mai câștigat până acum Cupa Angliei. Leicester a pierdut patru finale înainte, așa că este special să reușim să câștigăm acum în fața fanilor. Sunt mândru de toată lumea, e o zi specială pentru oraș. E un moment foarte special, mai ales pentru că vorbim despre Cupa Angliei. Înseamnă foarte mult pentru noi, sunt mândru, a declarat Brendan Rodgers, potrivit BBC.

Publicat: 15 05. 2021, 22:49
Actualizat: 16 05. 2021, 01:48