Laszlo Balint, furios după ce UTA a primit două goluri în ultimele patru minute ale meciului cu FC Argeș. „Situaţia devine îngrijorătoare”

Laszlo Gyorgy Balint reactioneaza in meciul de fotbal dintre UTA Arad si FC Arges, contand pentru Liga 1 Casa Pariurilor, desfasurat fara spectatori pe Stadionul Francisc Neuman din Arad, sambata 23 ianuarie 2021. © FOTO:Ciprian Petcut/SPORT PICTURES

UTA – FC Argeş a fost cu adevărat o partidă nerecomandată cardicilor. În minutul 85 era 0-0, iar formația gazdă a deschis scorul un minut mai târziu, dar a pierdut duelul. Antrenorul Laszlo Balint nu și-a explicat ce s-a întâmplat și a spus că este foarte îngrijorat.

Partida UTA – FC Argeș s-a decis în ultimele 6 minute. În inferioritate numerică, după eliminarea lui Benga, formația gazdă a deschis scorul prinn Roger. A urmat momente incredbile. Oaspeții au întors meciul în urma reușitelor semnate de Palic și Deslandes. Laszlo Balint și-a găsit greu cuvintele la finalul partidei și a spus că nu pricepe ce s-a întâmplat.

„Nu găsesc explicaţii, de ce acel blackout, e păcat de efortul făcut. A fost un meci controlat autoritar. Sunt greşeli de neexplicat. Situaţia devine îngrijorătoare pentru mine, nu înţeleg de ce nu putem fi consecvenţi principiilor noastre”, a declarat tehnicianul formației UTA.

„A fost ca la copii şi juniori”

Laszlo Balint a încercat să le ridice moralul jucătorilor. UTA ocupă poziția a 9-a și se află la 5 puncte de locul de play-off. FC Argeș a urcat pe locul 12 cu 18 puncte în 18 partide.

„A fost ca la copii şi juniori. Au pus mingea la centru şi au marcat. Trebuie să recuperăm punctele, trebuie să ne recuperăm mental. Să ridicăm capul din pământ, să fim bărbaţi şi să înţeleg unde am greşit. Acest blackout ne-a costat”, a declarat Balint.

„Băieții au arătat că din punct de vedere mental stăm foarte bine. Am avut puterea să revenim, am luat toate cele trei puncte și am adus bucurie piteștenilor. Am lucrat mult la aspectul mental.

Am luat gol cu câteva minute înainte de final, dar noi le-am arătat de pe margine că mai e timp, chiar dacă nu prea mai era. Ne așteaptă un meci greu marți, le-am spus băieților că vom savura victoria asta pe drumul de întoarcere și de mâine pregătim următorul joc.

Am adunat șapte puncte importante, dar nu ne aduc mare lucru, daca nu continuăm să legăm victorii”, a spus Mihai Ianovschi, antrenorul lui FC Argeș.

Publicat: 23 01. 2021, 19:26