L-a supărat rău și acum plătește? Fotbalistul criticat dur de Becali după ratarea calificării în grupele EL e OUT din lot: „S-a dat lovit, i-a fost frică!”

Florin Tănase (23 de ani) a fost lăsat afară din lotul FCSB-ului pentru partida de la Voluntari, cu FC Botoșani. Căpitanul roș-albaștrilor, căruia Gigi Becali a anunțat că-i va lua banderola, s-a accidentat în meciul cu Rapid Viena (2-1), din Europa League. Accidentarea pare a fi principalul motiv pentru care Tănase lipsește din lot, însă acesta l-a supărat extrem de tare pe Gigi Becali, care și-a vărsat furia în direct la TV.

După partida cu Rapid Viena din Europa League (2-1), la capătul căreia FCSB a fost eliminată, Gigi Becali și-a vărsat o parte din nervi pe Florin Tănase. Căpitanul FCSB a cerut schimbare în minutul 43, cu două minute înainte de pauză, din cauza unei lovituri pe care a primit-o în șold. Acesta nu a mai putut continua și a fost înlocuit cu Raul Rusescu, care a centrat la faza care a dus la autogolul lui Potzmann.

„Am primit o lovitură în șold și nu am mai putut continua”, a spus Tănase după meci, motivând astfel decizia de a ieși devreme din partida esențială pentru calificarea în grupele Europa League. Prestația, dar și gestul său, nu l-au enervat pe Gigi Becali, care l-a acuzat direct pe Tănase că s-a dat lovit și că i-a fost frică, apoi a anunțat că îi va lua banderola.

„Tănase o să frece banca! Dacă în minutul 43 a cerut schimbare… Joacă cu dureri! Tănase, prima dată când intru în vestiar, adu banderola! I-o dau lui Planic, ori Pintilii, dar nu vrea să o ia! Gnohere, Rusescu… Să văd care sunt căpitani! Căpitan care așteaptă să-l lovească unul și să cadă, nu e căpitan! I-a fost frică să mai joace. S-a dat lovit, o fi zis ‘Mai bine nu mai joc eu’. Ce vrei, mă?! Lasă arbitri, joacă fotbal!”, a spus Becali, vineri, la DigiSport.

La meciul cu FC Botoșani, Tănase nu a fost oprit în lot de Nicolae Dică, iar banderola a ajuns pe brațul lui Bogdan Planic, unul dintre cei nominalizați de Becali ca succesori ai lui Tănase.

Publicat: 02 09. 2018, 21:43
Actualizat: 02 09. 2018, 22:01