Jucătorii lui Dinamo, la pământ după umilința cu Universitatea Craiova. „ Nepregătiți, debusolați, marcați mental!”

Deian Cristian Sorescu la pamant dupa meciul de fotbal dintre Universitatea Craiova si Dinamo Bucuresti, contand pentru Liga 1 Casa Pariurilor, desfasurat pe Stadionul Ion Oblemenco din Craiova, luni 27 septembrie 2021. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Daniel Pancu (44 de ani), fostul antrenor de la Rapid și Poli Iași, este de părere că jucătorii lui Dinamo sunt la pământ după umilința cu Universitatea Craiova.

Universitatea Craiova a umilit-o pe Dinamo, scor 5-0, în etapa a 10-a din Liga 1, sezonul 2021 – 2022, pe stadionul „Ion Oblemenco”, iar Daniel Pancu a încercat să găsească explicații pentru situația în care se află trupa din „Ștefan cel Mare”.

Fostul atacant susține că Dinamo ar fi putut încasa mai multe goluri în Bănie, toate acestea deoarece „Craiova n-a dat semne că s-ar opri din a marca, din a ataca” pe parcursul partidei.

Jucătorii lui Dinamo, la pământ după umilința cu Universitatea Craiova

Totodată, Daniel Pancu crede că jucătorii formației din „Ștefan cel Mare” sunt marcați mental de toată situația creată în jurul echipei în ultima perioadă.

„Nu știu, dar cel puțin repriza a doua a fost mai ușoară ca un antrenament pentru Craiova. Am văzut și goluri frumoase. La pauză spuneam de calitatea jucătorilor, Ivan și Cîmpanu finalizează din prima, lucruri care mie îmi plac, care sunt la fotbaliștii de calitate.

Scorul putea fi mult mai mare dacă n-ar fi fost Iliev, pentru că, spre deosebire de FCSB, Craiova n-a dat semne vreun moment că s-ar opri din a marca, din a ataca, să simtă superioritatea asta și să-i umilească.

La Dinamo e o situație nemaiîntâlnită. E clar că unii jucători nu sunt de valoarea lui Dinamo, e o ruptură acolo, sunt și nepregătiți, sigur sunt debusolați, marcați mental de toată starea asta”, a declarat Daniel Pancu la Digi Sport Special.

Daniel Pancu: „E diferență de valoare!”

Daniel Pancu a fost întrebat în legătură cu modul în care ar reacționa dacă ar fi fost pus într-o astfel de situație. „Nu m-am întâlnit cu situația asta până acum. Nu știu…să limitezi proporțiile, să încerci…nu știu, este o temă la școala de antrenori.

Adică, au fost puși în situația asta, pe lângă faptul că erau outsideri, clar, cu o diferență de valoare, apoi să rămâi în 10 oameni din minutul 15, în fața unei rivale cu foame de victorii, cu dorința de a confirma că sunt pretendeți la titlu. E foarte greu, chiar nu știu cum aș fi reacționat într-o situație din asta”.

Publicat: 28 09. 2021, 10:20