Iordănescu s-a interesat de starea lui Rusescu. Atacantul ar putea rata și meciul cu Irlanda de Nord

UPDATE: 18:24 Anghel Iordănescu i-a sunat pe cei de la Steaua să se intereseze de sănătatea lui Rusescu. Argăseală l-a informat pe selecționer că fotbalistul nu va putea juca deloc timp de 3 săptămâni, astfel că, în mod normal, va rata și meciul de pe 14 noiembrie cu Irlanda de Nord. Președintele nu i-a confirmat lui Iordănescu faptul că Rusescu ar putea juca totuși cu o mască de protecție, așa cum a anunțat clubul Steaua.

Raul Rusescu pierde meciul de vineri cu Dinamo București, derby-ul pe care îl aștepta să-l joace cu sufletul la gură după ce a revenit sub formă de împrumut la echipa din Ghencea. După lovitura în față primită de la Gabi Mureșan, Raul Rusescu s-a ales cu o accidentare care îl scoate din circuit într-o perioadă în care se afla în mare formă.

Doctorii de la spitalul din Târgu Mureș l-au consultat pe atacantul stelist și i-au fixat diagnosticul. Rusescu are fractură a osului orbital. Medicii susțin că fotbalistul a fost aproape de a-și pierde ochiul. În mod normal, el ar trebui să ia o pauză de trei săptămâni, dar i se va confecționa o mască. Cu toate acestea, el nu va evolua contra echipei Dinamo. El ar putea fi folosit în partida din Europa League, din Portugalia, cu Rio Ave.

Gâlcă a chemat patru tineri de la echipa a doua

Rusescu va reveni luni seara la București cu microbuzul care îi va transporta la Iași pe cei patru tineri jucători la care Gâlcă a apelat pentru jocul de cupă: Alexandru Nicola, Robert Gavrilă, Bogdan Macriș și Costin Constantinescu.

În ceea ce îl privește pe Keșeru, golgheterul s-a simțit bine luni și ar putea evolua în următorul joc, dar foarte probabil, Gâlcă îl va menaja pentru derby-ul cu Dinamo. El va purta o cască de protecție ca a lui Astafei de la Petrolul.

Latovlevici are o leziune musculară la coapsa piciorului stâng, care nu e gravă și necesită și el o pauză de câteva zile. El e incert pentru derby-ul cu Dinamo.

În meciul de la Târgu Mureș, trei fotbaliști steliști s-au accidentat și nu au terminat meciul pe teren. Claudiu Keșeru a fost călcat în minutul 20 de către Ousmane N”Doye, iar faza a trecut neobservată de către Istvan Kovacs. Gâlcă spunea după meci că atacantul avea pierderi de memorie după acest incident și din acest motiv l-a înlocuit. Iasmin Latovlevici a părăsit și el terenul destul de devreme, după ce a acuzat dureri musculare la piciorul stâng. Cel mai rău a fost lovit Raul Rusescu, în minutul 29. Acesta a fost lovit de Gabi Mureșan cu cotul în figură, după un duel aerian. Atacantul a fost schimbat la rândul lui pentru că nu mai putea continua meciul. Astfel că după numai o jumătate de oră de la startul partidei, Steaua avea epuizate toate schimbările.

Mai jos, puteți citi și un comunicat oficial al clubului Steaua, privind starea medicală exactă a celor trei fotbaliști:

Publicat: 27 10. 2014, 18:36
Actualizat: 27 10. 2014, 19:56