Ionel Dănciulescu, impresionat de noua echipă a lui Dinamo. „A fost net superioară!” Ce l-a făcut să își schimbe discursul

Ionel Dănciulescu, fostul director sportiv al celor de la Dinamo București, a rămas impresionat de jocul prestat de formația din „Ștefan cel Mare” din a doua repriză a meciului cu Gaz Metan.

Dinamo București a bifat prima victorie din sezonul 2020 – 2021, scor 3-1, cu Gaz Metan Mediaș, în etapa a 4-a din Liga 1, iar elevii lui Cosmin Contra l-au făcut pe Ionel Dănciulescu să își schimbe discursul în doar 45 de minute.

Ionel Dănciulescu a rămas impresionat de noul Dinamo și și-a schimbat discursul în doar 45 de minute

Inițial, Ionel Dănciulescu a declarat că Gaz Metan Mediaș a fost mai periculoasă în prima repriză și că jucătorii lui Cosmin Contra au fost lenți, fără o idee clară de joc, dar acesta și-a schimbat discursul după repriza a doua.

„O repriză nereușită, cu puține acțiuni de poartă. Sorescu și Juan Camara schimbă în multe momente părțile, dar am văzut destul de puțin fotbal. Gaz Metan a fost mai periculoasă, chiar dacă a stat ceva mai mult timp în apărare. Deși a avut posesia, Dinamo a evoluat previzibil. Jucătorii au fost lenți, fără o idee clară de joc”, a spus Ionel Dănciulescu după prima repriză, conform DigiSport.

Ce a declarat Ionel Dănciulescu la finalul meciului cu Gaz Metan

„Un alt jucător în locul lui Borja ar fi putut să cadă la acea fază, dar el a continuat. A pasat la Camara, după care Gonzalez a șutat foarte bine și a reușit să înscrie. Așa s-a descătușat jocul echipei. Dinamo a gestionat foarte bine situația.

Are jucători de o calitate individuală foarte bună. Au pasat excelent, nu le-au dat posibilitatea celor de la Gaz Metan să se apropie de poarta lor. Gazul doar spre final a avut câteva acțiuni, prin Cardoso, care a intrat destul de bine. Dinamo a fost net superioară, din multe puncte de vedere, în repriza a doua.

Dinamo are de câștigat datorită acestor veniri de jucători. E nevoie de constanță, e nevoie de timp ca să regleze anumite desincronizări. Spre exemplu, nu ai voie să te relaxezi în final de partidă, alte echipe te-ar puta taxa mai tare. Cu siguranță, Dinamo e pe un drum foarte bun”, a declarat „Danciu” la finalul partidei Gaz Metan – Dinamo 1-3.

Publicat: 22 09. 2020, 08:23