Înlocuitor pentru Pintilii! FCSB poate da lovitura și să se asigure pe termen lung: „L-am urmărit, au fost discuții să vină!”. Mutarea e la îndemâna roș-albaștrilor

Antoni Ivanov (23 de ani), de la Gaz Metan Mediaș, este perceput drept un înlocuitor pe termen lung al lui Mihai Pintilii (34 de ani) la FCSB. Căpitanul roș-albaștrilor s-a accidentat din nou și va lipsi o lună, iar Helmuth Duckadam (59 de ani), președintele de imagine de la FCSB, l-a identificat pe mijlocașul bulgar drept un succesor pentru Pintilii. Ivanov a fost în discuții cu FCSB după ce Mihai Teja a fost numit antrenor, însă nu mutarea nu s-a materializat.

„L-am urmărit pe Ivanov, pentru că au fost niște discuții la un moment dat să vină la noi. Eu cred că este un jucător interesant și cred că va fi un jucător bun acolo, în fața apărării. Are 23 de ani, deci e tânăr. Mi-a plăcut cum a închis culoarele în prima repriză.

Apoi, dacă ne uităm că Pintilii are probleme și de sănătate, și are și o anumită vârstă, te gândești la un moment sa iei un înlocuitor, mai ales că el joacă meci de meci”, spunea Helmuth Duckadam, la DigiSport, la finalul meciului dintre Gaz Metan și Astra (1-1), primul meci oficial din Liga 1 Betano în acest an, la începutul lunii februarie.

Acum, Pintilii s-a accidentat din nou și va lipsi o lună de pe teren. Liderul FCSB a suferit o microruptură a mușchiului femural de la piciorul stâng, în meciul FC Voluntari – FCSB 2-2. Veteranul roș-albaștrilor a fost schimbat în minutul 41 al partidei, cu Adrian Stoian.

Ivanov a jucat 15 meciuri în acest sezon la Gaz Metan și mai are contract cu ardelenii până în vară. De la Gaz Metan, FCSB l-a transferat deja pe Iulian Cristea (24 de ani).

Publicat: 05 03. 2019, 17:27
Actualizat: 05 03. 2019, 17:28