Îngerul și demonul lui Dinamo din partida cu Botoșani este sigur de rămânerea în Liga 1: „Consider că avem 100%  șanse să ne salvăm”

Meciul de fotbal dintre FC Botosani si Dinamo Bucuresti, contand pentru Liga 1 Play-Out Casa Pariurilor, desfasurat pe Stadionul Municipal din Botosani, vineri 06 mai 2022. © FOTO:Ionut Tabultoc/SPORT PICTURES

Dinamo s-a impus, în deplasare, împotriva celor de la FC Botoșani, scor 3-2, în partida din cadrul etapei cu numărul opt a play-out-ului Ligii 1.

Formația lui Dusan Uhrin ajunge la a treia victorie consecutiva, însă acestea sunt doar de moral, pentru că echipa nu mai are șanse de a se salva de la baraj.

La finalul partidei, îngerul dar și demonul lui Dinamo, francezul Pierret, a vorbit despre prestația sa, dar și despre șansele echipei de a se salva de la retrogradare.

Balthazar Pierret: „Consider că avem 100%  șanse să ne salvăm”

Mijlocașul francez a fost în prim-planul primei reprize. Pierret a marcat primele două goluri al „câinilor”, dar în minutul 45 acesta a fost eliminat și a lăsat echipa în zece oameni.

La interviul de după meci, Balthazar Pierret s-a declarat nemulțumit de cartonașul roșu primit, spunând că a fost acordat foarte ușor.

Mijlocașul în vârstă de 21 de ani a mai spus că Dinamo se va salva 100% de la baraj, indiferent de ce adversar le va ieși în cale.

Sunt foarte fericit că am marcat și ca am luat cele trei puncte. Consider că nu a fost o decizie bună luată de central și sper că va revedea faza.

Am fost lovit de portar după ce am marcat, am auzit pe cineva de pe bancă să intru și am intrat.

Începem să ne înțelegem mai bine. Consider că avem 100%  șanse să ne salvăm. Nu contează cu cine jucăm le respectăm ambele echipe – Pierret, la finalul partidei.

„O victorie frumoasă, noi avem nevoie de victorie pentru moral. Trebuie să fim o echipă în formă. Am fost ofensivi pentru că și cei de la Botoșani sunt o formație care atacă.

Trebuie să câștigăm fiecare meci, trebuie să ne salvăm. Nu contează cu cine jucăm, contează să câștigăm”, a declarat și Jonathan Rodriguez.

Publicat: 06 05. 2022, 23:20
Actualizat: 07 05. 2022, 00:07