Emoții pentru CFR Cluj! Informații despre accidentarea suferită de Ciprian Deac în meciul cu Chindia Târgoviște: „Nu e o leziune musculară!”

CFR Cluj a reușit să se impună, în deplasare, 1-0, contra Chindiei Târgoviște, în etapa 20 a Ligii 1. Însă, Ciprian Deac a fost nevoit să părăseacă terenul în prima repriză, după ce a suferit o accidentare. Marius Bilașco, oficialul campioanei României, a vorbit despe ceea ce a pățit extrema CFR-ului.

Ciprian Deac (34 de ani) a părăsit terentul în minutul 33 al partidei cu Chindia.

Veteranul CFR-ului a fost transferat de gruparea din Gruia, liber de contract, la începutul lui 2017, de la Tobol Kostanay. Acesta mai are contract până în 2024 cu echipa ardeleană.

Informații despre accidentarea suferită de Ciprian Deac

Marius Bilașco susține că Ciprian Deac a părăsit terenul, în timpul meciului cu Chindia, deoarece ar fi simțit o problemă la genunchi, însă consideră că nu este ceva îngrijorător. Oficialul CFR-ului spune că, în cursul zilei de marți, se va afla cât de gravă este accidentarea lui Deac.

„A fost o mare pierdere Ciprian Deac. Vom afla în cursul zilei de marți cât de gravă e accidentarea. Nu e o leziune musculară, la genunchi a simțit ceva.

Nu cred că e ceva grav, dar decizia de a ieși din teren a fost înțeleaptă. Cred că putea să continue, dar a ales să se protejeze puțin. E nevoie de o astfel de decizie, mai ales când nu te simți 100%”, a declarat Marius Bilașco, pentru Look Sport.

Arbitrajul de la Chindia Târgoviște – CFR Cluj, contestat vehement

Andrei Pițian, cel care a fost protagonist la faza în urma căreia le-a fost acordat un penalty celor de la CFR Cluj, îl contrazice pe „centralul” Radu Petrescu și susține că CFR Cluj nu ar fi trebuit să beneficieze de penalty. Ba mai mult, fundașul spune că, înaintea acelei faze controversate, un jucător al Chindiei a fost faultat, însă arbitrul a dictat, în mod eronat, lovitură liberă pentru oaspeți.

„M-am uitat și eu pe reluări, da, am sărit, am fost dezechilibrat și mi-a căzut mingea pe degete. Dacă a dat penalty, ok, dar la faza premergătoare, e fault clar pentru noi, iar el a întors decizia și a dat pentru ei. N-am înțeles.

În minutul 57, Ben Youssef mare cot în cap ce-mi dă. Uitați-vă pe reluări. Și nu e penalty. După care primim replica clasică a lor: mai greșim și noi. Păi noi, ca jucători, dacă mai greșim, tot noi suportăm.

Pentru greșelile arbitrilor, de ce tot noi? Nu înțeleg. Vor respect. Dacă vor respect, la rândul lor trebuie să respecte. E evident (…). E frustrant. Dacă nu aveau acel penalty, nu aveau șut pe poartă în statistici”, a declarat Andrei Pițian, la finalul meciului cu CFR Cluj.

Publicat: 02 02. 2021, 12:55
Actualizat: 02 02. 2021, 12:57