Incredibil! Un arbitru recunoaște că Real Madrid a fost avantajată într-o finală de Liga Campionilor. „I-am și zis pe teren: «Golul vostru nu ar fi trebuit să se pună!»”

Atletico Madrid's Spanish midfielder Gabi (2ndL) is handed a yellow by British referee Mark Clattenburg (2ndR) during the UEFA Champions League final football match between Real Madrid and Atletico Madrid at San Siro Stadium in Milan, on May 28, 2016., Image: 287605822, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: GERARD JULIEN / AFP / Profimedia
Vezi galeria foto - 7 poze

Mark Clattenburg (45 de ani), fost arbitru englez care a condus de la centru finala Ligii Campionilor, din 2016, dintre Real Madrid și Atletico Madrid, recunoaște că Los Blancos au fost avantajați. Finala a fost câștigată de Real Madrid la penalty-uri (5-3, 1-1 în 120 de minute).

Mai exact, arbitrul retras din activitate se referă la golul marcat de Sergio Ramos în minutul 15, despre care spune că a aflat abia la pauză, după ce a urmărit reluările, că a fost marcat dintr-o poziție de ofsaid.

„În acea finală, Real Madrid a condus cu 1-0 la pauză, dar golul a fost marcat dintr-o poziție mică de ofsaid. Am realizat asta la pauză.

A fost o decizie grea, iar arbitrul asistent a ratat-o”, a spus Clattenburg, pentru Daily Mail.

Mark Clattenburg recunoaște că Real Madrid a fosta avantajată

Ba mai mult, Clattenburg a lăsat de înțeles că penalty-ul acordat lui Atletico Madrid, în debutul celei de a doua reprize, ar fi fost voit dictat în mod eronat, pentru a echilibra „balanța greșelilor”. Este vorba despre lovitura de pedeapsă oferită în urma duelului dintre Pepe și Fernando Torres, din careul lui Real Madrid. Penalty-ul a fost executat de Antoine Griezmann, însă nu a reușit să marcheze, mingea lovind bara transversală.

Conform spuselor fostului arbitru, Pepe i-ar fi reproșat vehement penalty-ul acordat, însă centralul i-a replicat spunându-i că golul lor din prima repriză nu ar fi trebuit acordat.

„Am acordat un penalty lui Atletico devreme în a doua repriză. Pepe a fost furios și mi-a spus într-o engleză perfectă: «N-a fost niciodată penalty, Mark». Iar eu i-am răspuns: «Golul vostru nu ar fi trebuit să se pună!».

Oamenii ar putea considera că asta sună ciudat, pentru că două decizii greșite nu sunt egale cu una corectă și arbitrii nu gândesc așa în mod normal, dar fotbaliștii o fac. Știam că spunându-i asta o să îl fac să înțeleagă”, a mai spus Clattenburg.

Publicat: 14 05. 2020, 20:43
Actualizat: 14 05. 2020, 20:55