Ilie Poenaru, 44 de ani! Zi de naștere inedită pentru antrenorul revelației din Liga 1: „Am emoții” | EXCLUSIV

Ilie Poenaru, antrenorul echipei Academica Clinceni, împlinește azi 11 noiembrie 2020, vârsta de 44 de ani. Este printre cei mai tineri tehnicieni din Liga 1, iar formația sa a ajuns pe locul 5 în clasament cu 16 puncte după 10 etape.

Tânărul antrenor va sărbători cu familia, în cerc restrâns, acest eveniment. Poenaru are emoții în ceea ce privește testarea jucătorilor și a staff-ului tehnic, după ce a apărut un caz de coronavirus la echipa ilfoveană.

Academica Clinceni s-a impus vineri seară, în ultima etapă, în fața celor de la Astra Giurgu, în campionat, cu scorul de 2-0. Golurile partidei au fost marcate de Jovan Markovici, în minutul 86, și de Petrișor Petrescu, în minutul 90+3.

Ilie Poenaru, zi de naștere în familie! Academica Clinceni, zi de testare la coronavirus

„N-am mai petrecut de ceva vreme o zi de naștere în familie, ca fotbalist eram în cantonamente sau la meciuri. Nu știu cum, dar mereu cădea ziua mea vineri, sambătă sau duminica.

Vreau să trec în această zi pe la părinți, ei stau la doar 700 de metri de stadion, apoi acasă cu soția și cel mic. Tocmai ne-am mutat și nici nu avem bonă. Așa că trebuie să mă implic și eu câteva ore pe zi, să mai poată respira și ea”, s-a confesat pentru ProSport antrenorul Ilie Poenaru.

„După ce a fost depistat pozitiv la coronavirus portarul Octavian Vâlceanu… Am emoții! Azi e o nouă zi de testare și sper să nu apară jucători noi. Deja Patriche, colegul de cameră al portarului, a fost izolat, am luat niște măsuri să trecem peste acest moment dificil. Pe de-o parte e bine că a venit pauza asta, gestionăm accidentările și problemele cu Covid-19, dar, pe de altă parte, eram și pe val și legam victoriile.

Așteptăm să ne pregătim mai bine, să ajungă și Tănase și Rusescu la nivelul maxim. Deocamdată pot juca 60-70 minute într-un meci, dar sunt pe un trend ascendent. Sperăm să nu ne oprim aici și ar fi extraordinar să ajungem în playoff”, a încheiat Ilie Poenaru.

Ilie Poenaru antrenează din ianuarie 2018 la Academica Clinceni, cu care a reușit promovarea în prima ligă. Anul trecut echipa s-a salvat de la retrogradare cu 6 etape înainte de final.

Publicat: 11 11. 2020, 09:30
Actualizat: 11 11. 2020, 18:26