Ilie Dumitrescu a dezvăluit meciul care i-a schimbat viața: „Am jucat în premieră număr 9!”

Ilie Dumitrescu îl laudă pe Budescu: „A fost cu un cap peste toți jucătorii de pe teren!”

Ilie Dumitrescu (51 de ani), fost internațional român, a dezvăluit partida care i-a marcat cariera, mai exact, este vorba de meciul contra naționalei Argentinei de la Cupa Mondială ’94, când România a câștigat cu scorul de 3-2.

La acea partidă, din cauza unor probleme de lot, selecționerul de atunci, Anghel Iordănescu, a decis să-i surprindă pe argentinieni introduicându-l pe Ilie Dumitrescu pe poziția de vârf, postul de bază al acestuia fiind de mijlocaș ofensiv. În acea partidă Dumitrescu a marcat o dublă.

„Înaintea Cupei Mondiale, noi am mers cu echipa națională într-un turneu de pregătire în Asia. Acolo am jucat mai mult număr 9, din cauza unor probleme de lot, accidentări, și am marcat multe goluri.

Apoi, în America, la meciul cu Argentina, Anghel Iordănescu mi-a spus că ar vrea să joace cu mine număr 9. Eu nu făcusem tocmai un Mondial bun până atunci, dar mi-a transmis că vrea să joace cu mine.

Și, ce a fost mai apoi… Știe toată lumea.

Mi-a explicat ce și cum, ca să încercăm să-i surprindem. Mi-am făcut tot felul de gânduri că o să joc cu spatele la poartă, cum mă întorc, cum ajung la poartă. Iordănescu avea un perete plin cu tot ceea ce trebuia să știm despre naționala Argentinei”, a declarat Ilie Dumitrescu la Digi Sport.

Ilie Dumitrescu, certat de Gică Hagi

Ilie Dumitrescu a povestiti cum Gică Hagi l-a certat la pauza meciului cu Argentina după ce a ratat o ocazie uriașă, la scorul de 2-1 pentru noi.

A fost o acțiune foarte bună a noastră, când eu am scăpat singur, am dat mingea peste Islas, m-a atins, dar nu am căzut. Ce mi-a făcut Hagi atunci la pauză! M-a certat de nu mai știam de mine, până a venit Gică Popescu și i-a zis să mă lase.

Mi-a zis Hagi: „Nu te duce mintea, puteai să cazi, făceam 3-1. Nu te duce mintea’. Eu m-am gândit că după ce o dau peste portar mă duc și o bag singur în poartă, nu mă așteptam să vină cineva”, a mai povestit Ilie Dumitrescu.

Publicat: 24 03. 2020, 23:19