Iftime face scandal monstru! Arbitrajul l-a scos din minți, după Dinamo – FC Botoșani 1-1: „Nu se poate! Cum să nu punem VAR? Plătesc eu, că se murdărește fotbalul!”

Valeriu Iftime, patronul de la FC Botoșani, a comentat în termeni duri prestația arbitrajului lui George Rădulescu, cel care n-a acordat trei penalty-uri clare pentru FC Botoșani în partida cu Dinamo (1-1, pe Arena Națională). Omul cu banii de la formația moldavă e gata să achite el, în integralitate, costurile sistemului VAR pentru a avea parte de un arbitraj corect.

„S-au văzut 3 lovituri de la 11 metri, au fost 4 faze controversate numai la poarta adversă! Cum să nu punem VAR în România? Nu se poate! Mihai Roman a avut două faze în careu la care se putea da penalty. Ce să-i fac arbitrului Rădulescu? Cine-l ia pe ăsta să-l dea cu capul de zid? Plătesc eu VAR-ul în România, numai să-l bage, că se murdărește fotbalul!

Jucătorii mei spun acum «Ne fură!». M-am uitat cu niște oameni din Italia la meci, iar ei nu înțelegeau cum se fură la noi. N-am câștigat, iar acum bărbații își bat nevestele acasă. Ce dacă-i prietenul lui Diaconu? Cine-i ăsta? E vai de mama lui!

Despre Rădulescu pot să spun doar ca e vorba despre incompetență, nu altceva. Cred că în România fotbalul e curat. Ce dacă-i prietenul lui Deaconu (nr. fostul arbitru Alexandru Deaconu, vicepreședinte CCA)? Cine-i ăsta? E vai de mama lui! În România, dacă ești inteligent, trăiești prost. Aici trebuie să fii nesimțit și indolent”, a spus Iftime, pentru gsp.ro.

Finalul meciului de pe Arena Națională a fost unul nebun. În minutul 85, moldovenii au cerut penalty după un fault asupra lui Roman. În al nouălea minut al prelungirilor, același Mihai Roman a fost doborât în careu de Diego Fabbrini, dar nici de această dată Rădulescu nu a arătat punctul cu var.

Publicat: 14 09. 2019, 23:44
Actualizat: 15 09. 2019, 00:49