Ianis Hagi, debut excelent la Rangers în noul sezon! Internaționalul a fost iar decisiv în victoria echipei sale. Cum a fost urmărit noul star din Scoția de fani | FOTO

Ianis Hagi a debutat cu dreptul în noua ediție de campionat din Scoția! Rangers a bătut-o cu 1-0 pe Aberdeen, în deplasare, iar românul a fost titular.

Singurul gol al meciului a fost reușit de Ryan Kent, care a adus victoria oaspeților cu reușita din minutul 23.

Ianis Hagi, debut excelent de sezon! Românul a jucat 76 de minute pentru Rangers

Internaționalul român, mereu în centrul atenției, a contribuit la golul din prima repriză, acțiunea sa destabilizând apărarea gazdelor, iar Kent a fost cel care a finalizat.

Ianis Hagi a bifat 76 de minute pe terenul celor de la Aberdeen, Steven Gerrard schimbându-l pe final cu Arfield. A fost de altfel singura schimbare făcută de fostul star al lui Liverpool în prima etapă.

Cum partida s-a disputat cu porțile închise, câțiva fani au găsit o metodă inedită să urmărească partida, după ce s-au urcat pe o macara.

Cum a arătat Rangers: McGregor – Tavernier, Goldson, Balogun, Barisic – Kamara, Jack, Aribo – Hagi, Morelos, Kent.

Celtic, favorită și în acest sezon la cucerirea titlului, o va întâlni duminică pe Hamilton, de la ora 18:30.

Dacă Celtic a ieșit deja din Europa, Rangers se pregătește de returul cu Bayer Leverkusen, din optimile Europa League. Echipa lui Ianis Hagi mai are șanse mici să ajungă în sferturi, după ce a pierdut meciul tur, în Scoția, scor 1-3, partida disputându-se înaintea pandemiei de coronavirus.

„Fără îndoială este onorant pentru noi că Ianis a reușit să se impună, pentru că dacă nu s-ar fi impus, nu ar fi dat bani pe el clubul scoțian. Acum, e pasul următor, el trebuie foarte bine să-și întărească poziția acolo la Glasgow, după care trebuie să facă pasul următor, chiar în Premier League. Adică, a intrat iar pe traseul fericit pe care i-l dorim oricărui tânăr din România. Pentru că și el a avut parte de multe, așa cum se întâmplă în cariera fiecărui fotbalist”, a spus Narcis Răducan, pentru ProSport.

Publicat: 01 08. 2020, 16:37
Actualizat: 01 08. 2020, 19:10