Hermannstadt, pusă la pământ pe terenul lui Dinamo! Penalty-ul primit de „câini” și cum au rămas oaspeții în zece oameni | VIDEO

Dinamo a condus-o la pauză cu 1-0 pe Hermannstadt, iar meciul „s-a rupt” în minutul 31, atunci când gazdele au primit penalty, iar sibienii au rămas în zece oameni.

Paul Anton a marcat singurul gol din prima repriză, după un penalty scos de Andreas Mihaiu, în stil de mare atacant. Astfel, după victoria de la Iași, scor 2-1, Dinamo este pe punctul să obțină o nouă victorie în Liga 1. Ar fi a patra la rând pentru echipa lui Dusan Uhrin, care speră să ajungă și în finala Cupei României, mai ales că Astra, adversara din semifinale, a rămas fără antrenorul Eugen Neagoe și este în criză profundă.

Duelul dintre Dinamo și Hermannstadt este Live Video Online pe prosport.ro.

Hermannstadt, pedepsită cu un penalty! Sibienii au rămas în zece oameni cu Dinamo

Obligată să câștige pentru a spera cu adevărat în lupta pentru evitarea retrogradării, Hermannstat a început mai bine duelul de sâmbătă și a rezistat 31 de minute fără gol primit pe terenul lui Dinamo.

Andreas Mihaiu a scos penalty-ul din care gazdele au deschis scorul. Atacantul „câinilor” a insistat în duelul cu Ionuț Stoica și a fost în cele din urmă faultat în careu. Jucătorul lui Hermannstadt a văzut direct cartonașul roșu, iar Paul Anton a transformat fără probleme lovitura de pedeapsă.

ECHIPELE DE START:

Dinamo: Eşanu – Bejan, Pulic, Albentosa – Sorescu, Gol, Achim, Anton, Filip – Nemec, Mihaiu

Rezerve: Kongshavn, Grigore, Radu, Fabbrini, Nepomuceno, Bani, Creţu, Morsay, Blejdea

Hermannstadt: Cristiano – Scarlatache, Viera, Stoica, Opruţ – Vodă, Addae, Pires, Petrescu – Aosman – Aralica

Rezerve: Pop, Iordache, Măţel, Dâlbea, Alhassan, Sebaihi, Lastras, Sîntean, Yazalde

Stadion: Dinamo
Arbitri: Rusandu Lucian (Sfântu Gheorghe), Grigoriu Mircea Mihail (Bucureşti) și Mitruţi Daniel (Craiova)

Publicat: 08 05. 2021, 22:10
Actualizat: 08 05. 2021, 22:12