Hermannstadt – FC Viitorul 2-0. Cu Anamaria Prodan în tribune, sibienii scapă de emoțiile retrogradării | Video Online în etapa a 12-a din play-out-ul Ligii 1

Meciul de fotbal dintre AFC Hermannstadt si FC Viitorul, din etapa a XII-a a Ligii 1, disputat pe stadionul Municipal din Sibiu, miercuri, 29 iulie 2020. © FOTO:Bogdan Balas / Sport Pictures

Viitorul a pierdut surprinzător în play-out-ul Ligii 1! Echipa lui Gică Hagi a cedat cu 0-2 pe terenul celor de la Hermannstadt, care scapă de emoțiile luptei pentru evitarea retrogradării, după victoria de miercuri.

Partida a fost una modestă, se îndrepta spre un rezultat de egalitate, însă sibienii au forțat în ultimul sfert de oră, reușind să înscrie de două ori.

Stoica a deschis scorul în minutul 76, iar apoi Debeljuh a lămurit lucrurile după ce a făcut 2-0 din penalty.

Hermannstadt este acum la un singur punct de Clinceni, în timp ce Viitorul a suferit abia al doilea eșec în play-out și a rămas cu 42 de puncte.

Finalul partidei! Hermannstadt o bate pe Viitorul cu 2-0 și scapă de emoțiile luptei pentru evitarea retrogradării.

Min. 84: GOOOL HERMANNSTADT! Debeljuh bate excelent și face 2-0 pentru gazde.

Min. 82: PENALTY HERMANNSTADT! Debeljuh este faultat în careu de Iacob.

Min. 76: GOOOL HERMANNSTADT! Stoica înscrie al doilea gol din acest sezon după un corner al gazdelor. Bucurie mare și pentru galeria sibienilor, suporterii urmărind meciul din apropierea stadionului.

INFO: O scurtă pauză de hidratare la Sibiu. Partida este urmărită din tribune și de Anamaria Prodan, aflată în conducerea sibienilor.

Min. 68: Viera luftează incredibil, însă jucătorii Viitorului nu profită de gafa fundașului.

Min. 66: Încă o modificare făcută de Hagi: iese Ciobanu, intră Casap

Min. 61: Achim este avertizat pentru un fault la Opruț, la mijlocul terenului

Min. 58: Viitorul are o posesie superioară în primele minute din repriza secundă, dar gazdele se apără foarte bine și echipa lui Gică Hagi nu poate să pună probleme pe faza ofensivă.

Min. 46: Începe repriza secundă

Min. 45: Finalul primei reprize. La pauză, Hermannstadt și Viitorul sunt la egalitate, scor 0-0.

Min. 36: OCAZIE HERMANNSTADT! Joalisson trimite destul de bine pe poartă, dar Tordai reține.

Min. 35: Schimbare Viitorul: Gică Hagi îl introduce pe Achim în locul lui Artean.

Min. 27: Schimbare Hermannstadt: iese Vodă, intră Almeida.

Min. 10: Partida este una echilibrată până acum, dar fără vreo ocazie la cele două porți.

Min. 1: Începe meciul de la Sibiu!

Echipele de start:

Hermannstadt: Cristiano – Vodă, Viera, Stoica, Opruț – Caiado, Romario, Rimane, Joalisson – Debeljuh – Yazalde

Rezerve: T. Almeida, Luchin, Buşu, Dâlbea, K. Dumitrescu, Buzan, Petrescu, A. Bălan

Viitorul: Tordai – Căpușă, Mladen, Ghiță, Dussaut – Artean, Iacob, Casap – Chițu, Rivaldinho, Ganea

Rezerve: Pitu, L. Munteanu, M. Dulca, A. Ciobanu, Bodişteanu, V. Achim, Grosu, A. Georgescu, Căbuz

Hermannstadt primește vizita celor de la FC Viitorul, azi, ora 19:00, în etapa a 12-a din play-out-ul Ligii 1, sezonul 2019 – 2020, iar partida este Live Video Online pe ProSport și la TV pe Digi Sport, Look Plus și Telekom Sport.

Cu 9 meciuri jucate în play-out-ul Ligii 1, Hermannstadt ocupă locul 4 în clasament, cu 28 de puncte, la egalitate cu Sepsi OSK, dar formația din Sfântu Gheorghe are două meciuri în plus față de sibieni. De partea cealaltă, FC Viitorul este pe 1, cu 42 de puncte, după ce în 11 meciuri a bifat 6 victorii, patru remize și o înfrângere.

În cazul unei victorii pe teren propriu, Hermannstadt ar aduna 31 de puncte și ar egala FC Voluntari, echipă de pe locul 3 în clasamentul play-out-ului, iar ilfovenii au 11 meciuri jucate până în prezent. Sibienii nu au pierdut în ultimele patru meciuri, în timp de gruparea din Constanța domină autoritar play-out-ul.

În manșa tur din play-out-ul Ligii 1, atunci când Ruben Albes a debutat pe banca tehnică a celor de la FC Hermannstadt, antrenorul spaniol a fost învins de Gică Hagi cu scorul de 1-4.

Mai mult, Hermannstat a suferit o singură înfrângere în precedentele 10 meciuri jucate pe teren propriu, scor 0-1 cu Academica Clinceni, în rest are patru victorii și cinci rezultate de egalitate. De partea cealaltă, FC Viitorul a pierdut o singură partidă pe teren advers în acest an calendaristic, atunci când Chindia s-a impus cu scorul de 2-1 pe 17 iunie 2020.

Echipele probabile la Hermannstadt – Viitorul:

Hermannstadt (4-4-2): 13. Cristiano – 15. Vodă, 12. Viera, 4. I. Stoica, 25. Opruț – 10. Caiado, 6. Rimane, 52. R. Pires, 77. Jo Santos – 27. Debeljuh, 28. Yazalde
Rezerve: 22. Novo, 3. Luchin, 5. Dâlbea, 7. P. Petrescu, 9. Ad. Bălan, 19. Buzan, 24. Bușu, 29. T. Almeida, 44. L. Dumitriu

Viitorul (4-3-3): 1. Tordai – 4. Dussaut, 5. Mladen, 23. V. Ghiță, 6. De Nooijer – 17. A. Ciobanu, 18. Artean, 77. Vl. Achim – 11. G. Ganea, 10. G. Iancu, 7. Rivaldinho
Rezerve: 43. Căbuz, 3. Căpușă, 8. Casap, 21. P. Iacob, 25. A. Chițu, 27. M. Dulca, 80. A. Pitu, 98. L. Munteanu
Absenți: C. Matei, Boboc (accidentați)

Publicat: 29 07. 2020, 21:00
Actualizat: 03 08. 2020, 01:22