Hermannstadt – Chindia Târgoviște 2-1. Oaspeții au ratat o ocazie uriașă în ultima secundă

FC Hermannstadt – Chindia Târgoviște 2-1 (Petrescu 17, Debeljuh 75 / Florea 48)
Stadion: Trans-Sil (Târgu Mureș)
Arbitru: Marian Barbu. Asistenți: Mircea Orbuleț și Alexandru Vodă

Hermannstadt: Emanuel Novo – Mățel, Viera, Luchin, Opruț – Romario, David Caiado – Petrescu, Jo Santos, Cordea (Rimane 53) – Yazalde (Debeljuh 53)
Rezerve: Pop – Dâlbea, Dumitriu, Sîntean, Tătar
Antrenor: Costel Enache

Chindia: Aioani – Martac, Benga, Leca, Dumitrașcu – Bic, Rață (Burlacu 46) – Neguț, Mihai, Șerban (Florea 46) – Voduț
Rezerve: Popescu – Yameogo, Dinu
Antrenor: Viorel Moldovan

Minutul 90+3: Fluier final! Chindia a trecut pe lângă egalare la ultima fază. Hermannstadt obține un succes uriaș și ajunge la nouă puncte.

Minutul 75: GOOOL Hermannstadt! Debeljuh a înscris cu o lovitură de cap, de la 11 metri. Intrat în minutul 53, croatul a profitat de o nouă centrare foarte bună a lui Opruț, fundașul stânga al gazdelor.

Minutul 48: GOOOL Chindia! Daniel Florea egalează la prima ocazie a reprizei. Intrat la pauză, Florea a marcat cu un șut plasat, din 10 metri, la care Emanuel Novo n-a putut face nimic. Martac l-a servit ideal pe Florea.

Minutul 46: S-a reluat partida. Viorel Moldovan i-a introdus pe Burlacu și Florea, au ieșit Rață și Șerban.

Minutul 45: Pauză! Petrișor Petrescu a marcat unicul gol al reprizei.

Minutul 17: GOOOL Hermannstadt! Petrișor Petrescu deschide scorul după ce a profitat de o gafă în defensiva Chindiei. O minge simplă ajunsă în careu nu a putut fi respinsă de fundașii lui Viorel Moldovan, iar sibianul nu a iertat și a punctat. Opruț a centrat din banda stângă, Leca și Benga au lăsat mingea să tracă, iar Petrescu a intuit excelent și l-a învins pe Aioani pentru 1-0.

Minutul 1: A început partida dintre Hermannstadt și Chindia. Primul meci găzduit de Liga 1 în această toamnă.

În etapa precedentă, FC Hermannstadt a pierdut în fața lui Dinamo București, cu scorul de 3-0, iar Chindia Târgoviște a remizat cu Poli Iași, scor 2-2.

Cifrele duelului dintre FC Hermannstadt și Chindia Târgoviște, potrivit lpf.ro:

• În clasamentul Ligii 1, FC Hermannstadt ocupă locul 10, în timp ce Chindia Târgoviște se poziționează pe locul 11.
  • Două victorii au reușit sibienii în acest sezon, ambele pe teren propriu, 2-1 cu U Craiova și 2-1 cu Academica Clinceni.
  • Nouă goluri au marcat elevii lui Constantin Enache în primele șapte etape, dintre care șase din faze fixe.
  • 17 goluri a încasat FC Hermannstadt, nouă dintre acestea în ultimele 30 de minute.
  • Patru puncte au scos târgoviștenii din ultimele două jocuri din campionat, 3-2 cu Dinamo (acasă) și 2-2 în deplasare la Iași.
  • Toate cele 15 goluri încasate de Chindia au fost primite din acțiune.
  • Gruparea antrenată de Viorel Moldovan a marcat cel puțin un gol în cinci dintre cele șapte meciuri disputate în acest sezon.
  • Cele două echipe se vor duela în premieră în principala competiție internă din România. Acestea au mai fost adversare în liga secundă 2017/2018, când au terminat ambele meciuri la egalitate (0-0 la Sibiu, 1-1 la Târgoviște).
  • Mediile de vârstă ale celor două loturi: FC Hermannstadt – 26 ani și 9 luni, a doua cea mai mare din campionat; Chindia – 26 ani și 3 luni, a treia cea mai mare.
  • 25 de jucători au evoluat pentru sibieni în ediția curentă, dintre care șase debutanți pe prima scenă.
  • Chindia este echipa cu cei mai puțini străini utilizați, doar doi.

Publicat: 01 09. 2019, 19:52
Actualizat: 01 09. 2019, 19:53