Helmut Duckadam, variantă uluitoare după gafa uriașă a arbitrului care a condus meciul Young Boys – CFR Cluj. „Omul a dat în compensație”

Helmut Duckadam trage un semnal de alarmă, după ce FCSB a învins-o pe Academica Clinceni
Vezi galeria foto - 10 poze

CFR Cluj a pierdut printre degete calificarea în „primăvara” europeană. Ardelenii au condus cu 1-0, dar elvețienii au întors meciul și au câștigat cu cele două goluri marcate în minutele de prelungire. Arbitrul Benoit Bastien a ajutat echipa gazdă, după ce a acordat un penalty la o fază din minutul 90+3. Helmut Duckadam este convins că a fost o decizie luată „în compensație”.

Young Boys – CFR Cluj a fost o nebunie de meci. Echipa lui Edi Iordănescu nu avea decât varianta victoriei pentru a obține calificarea. Ardelenii au condus cu 1-0, dar au fost egalați în minutul 90+3, după ce arbitrul a considerat că Bălgrădean a faultat în careul de șase metri. Portarul ardelenilor a fost eliminat, după acel moment.

Helmut Duckadam a analizat faza și este convins că „centralul” francez a acordat acel penalty pentru că și-a dat seama că a greșit, 10 minute mai devreme, la golul marcat de Gabriel Debeljuh. Cristi Balaj a spus și el că a fost ofsaid la faza din care trupa din Gruia a deschis scorul.

„Toată lumea analizează faza penalty-ului. Părerea mea e că nu a fost penalty. Arbitrul a dat acel penalty în compensaţie cu golul marcat de CFR. Cu toţii am văzut că a fost din ofsaid. Atunci, omul a dat în compensaţie.

Nu comentez ieşirea lui Balgrădean. În momentele alea spui vrute şi nevrute. În urma acestui gest a venit şi eliminarea”, a declarat Helmuth Duckadam pentru Telekom Sport.

„Nu va fi uşor pentru Edi Iordănescu”

Helmut Duckadam este convins că Edi Iordănescu va avea o misiune grea la CFR Cluj. Dan Petrescu a adus mulți jucători cu experiență, iar acum este momentul schimbării.

„CFR ul este la finalul unui ciclu cu trei ani de câştigare a campionatului, calificări în grupe. CFR-ul a trecut de o fază. Ei, la un moment dat, ar trebui să schimbe o mare parte din echipă.

Au jucători care au peste 30 de ani, chiar peste 35. S-a încheiat un ciclu. Nu va fi uşor pentru Edi Iordănescu. CFR este o echipă cu multă experienţă, dar şi cu jucători mai în vârstă de la care se simte uzură”, a mai spus fostul preşedinte de imagine de la FCSB.

Publicat: 11 12. 2020, 17:31
Actualizat: 11 12. 2020, 17:32