Hagi și „joaca” cu istoria fotbalului: „Eu am fost Messi!” Cu cine-l compară pe Ianis: „Are același stil, aceleași mișcări”

Gică Hagi a susținut o conferință de presă, premergătoare meciului cu Sepsi din Liga 1 Betano, și a oferit o declarație amuzantă în momentul în care a fost rugat să facă o comparație între fiul său, Ianis, și Messi, starul Barcelonei și cel considerat de majoritatea specialiștilor cel mai bun fotbalist din lume.

„Nu îl pot compara pe Ianis cu Messi, pentru că Messi am fost eu. Așa, el este Cruyff. Are același stil de joc, aceleași mișcări”, a spus Hagi. Johan Cruyff a fost unul dintre cei mai mari fotbaliști ai tuturor timpurilor. A evoluat la Ajax Amsterdam, Barcelona sau naționala Olandei, a câștigat de trei ori Balonul de Aur și de tot atâtea ori Cupa Campionilor Europeni.

A avut succes și ca antrenor, alături de Barcelona în perioada 1988 – 1996 cucerind o Cupă a Campionilor, o Cupă a Cupelor, patru titluri în Spania, trei Supercupe, o Cupă, dar și o Supercupă a Europei.

A murit în 2016 din cauza unui cancer pulmonar, fiind recunoscut ca un mare fumător. „În viață am avut două vicii: fumatul și fotbalul. Fotbalul mi-a dat totul, în schimb fumatul mi-a luat aproape totul”, obișnuia să spună olandezul.

Publicat: 19 10. 2018, 14:11
Actualizat: 19 10. 2018, 14:14