Gustavo, eroul lui Laurențiu Reghecampf în Universitatea Craiova – Chindia Târgoviște: „Așa trebuie să jucăm ca să mergem mai sus!”

Gustavo Vagenin se bucura dupa un gol marcat in meciul de fotbal dintre Universitatea Craiova si Chindia Targoviste, contand pentru Liga 1 Casa Pariurilor, desfasurat pe Stadionul Ion Oblemenco din Craiova, vineri 25 februarie 2022. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 12 poze

Gustavo, atacantul brazilian în vârstă de 30 de ani al echipei Universitatea Craiova, a adus victoria oltenilor în meciul cu Chindia Târgoviște.

Universitatea Craiova și Chindia Târgoviște s-au întâlnit vineri seară, în cadrul etapei cu numărul 28 din Liga 1, pe Stadionul „Ion Oblemenco” din Bănie, iar oltenii au învins la limită, scor 1-0, după golul marcat de către Gustavo, în minutul 28.

În urma acestui rezultat, Universitatea Craiova urcă pe locul 3 în clasamentul Ligii 1, cu 48 de puncte, cel puțin pentru moment, până la meciul dintre FC Argeș și FC Voluntari.

Gustavo, eroul lui Laurențiu Reghecampf în Universitatea Craiova – Chindia Târgoviște

La finalul acestei partide, Gustavo a transmis că agresivitatea în joc poate fi secretul succesului la Universitatea Craiova.

„Sunt foarte fericit că am marcat cu capul. În Brazilia se joacă foarte mult fotbal și asta mă ajută foarte mult. Mă bucur că mi-am ajutat echipa. Markovic a făcut un joc foarte frumos acolo, eu am fost în careu, mingea mi-a venit la cap și a fost gol.

Chindia s-a apărat foarte bine, dar cred că noi ne-am creat foarte multe ocazii, am fost foarte agresivi și cred că așa trebuie să jucăm și putem să mergem mai sus.

Atmosfera e foarte bună în echipa noastră, în vestiar, și mergem la următoarele meciuri tot așa agresivi să ajungem cât mai sus. Important e să îmi ajut echipa. Dacă voi putea marca în fiecare meci să ajut Craiova voi fi foarte fericit.

Avem puțin timp să ne recuperăm și asta va fi foarte important pentru meciul cu Mioveni”, a spus Gustavo, la flash-interviul de după meci.

„Am început bine prima repriză, am jucat foarte bine, ne-am creat ocazii, după acea, în a doua repriză, au intrat mai bine ei de la vestiare, dar ocaziile mari tot noi le-am avut. Importante sunt punctele, pentru că ne mențin acolo sus. Presiune este și acum, chiar dacă nu mai avem șanse la titlu, presiune este pentru play-off. Înainte, doar jucam fotbal și nu prea veneau punctele” – Nicușor Bancu, căpitan Universitatea Craiova

Publicat: 25 02. 2022, 22:32
Actualizat: 25 02. 2022, 22:45