Gol 100% românesc în Bulgaria! Claudiu Keșeru a marcat pentru Ludogorets după un assist al lui Moți. Victorie clară pentru campioană, care a avut doar câteva sute de fani

Claudiu Keseru, gol in Cupa Bulgariei

UPDATE 19:30: Ludogorets s-a impus în final cu scorul de 6-0 în fața celor de la Botev Vratsa, penultima clasată în prima ligă din Bulgaria. A fost cea mai clară victorie din acest sezon pentru Ludogorets, care rămâne neînvinsă în campionat. Cosmin Moți și Claudiu Keșeru au fost integraliști, în timp ce Dragoș Grigore a rămas pe bancă tot meciul. Aspectul negativ este că în tribune au fost doar 650 de spectatori, arena lui Ludogorets având o capacitate de aproximativ 10.000 de locuri.

Campioana Bulgariei este aproape de un nou titlu, formația din Razgrad având 7 puncte peste Levski Sofia, care a remizat tot azi în derby-ul cu CSKA Sofia, scor 0-0.

Cu 10 goluri înscrise în 21 de etape, Claudiu Keșeru speră să fie iar golgheter în Bulgaria. Deocamdată, românul (ajuns la Ludogorets în 2015) este al doilea marcator din prima ligă, fiind depășit doar de Dimitar Iliev, fotbalistul de 31 de ani care a marcat de 11 ori pentru Lokomotiv Plovdiv.

Claudiu Keșeru a marcat în primul meci oficial pe care Ludogorets îl joacă în acest an!

Internaționalul român a fost titular cu Botev Vratsa și a marcat al treilea gol al gazdelor, dintr-un assist oferit chiar de Cosmin Moți. Keșeru a făcut 3-0 pentru Ludogorets, care a înscris de două ori în prima repriză, prin Marcelinho.

Cu gândul la meciul cu Inter, de joi, din 16-imile Europa League, antrenorul lui Ludogorets, Pavel Vrba, l-a schimbat după gol pe Keșeru, în locul românului intrând Swierczok, în minutul 61.

Bihoreanul campioanei Bulgariei a ajuns la 10 goluri în această ediție de campionat. Aflat aproape de un transfer în Turcia, la Beșiktaș, Claudiu Keșeru a punctat de 6 ori și în Europa League, ajutând-o pe Ludogorets să ajungă în primăvara europeană. Bulgarii au terminat pe locul al doilea grupa H, din care au mai făcut parte Espanyol, Ferencvaros și CSKA Moscova.

Publicat: 15 02. 2020, 19:30
Actualizat: 15 02. 2020, 23:14