Gigi Becali, ai uitat asta? Bogdan Rusu, coșmarul FCSB-ului în cea mai mare umilință a roș-albaștrilor din ultimii ani. A făcut meciul carierei chiar împotriva lui Nicolae Dică | SPECIAL

Meciul de fotbal dintre FC Hermannstadt si FCSB din sferturile Cupei Romaniei, disputat pe stadionul Municipal din Sibiu, miercuri, 28 februarie 2018. FOTO: Macrea Valentin / Sport Pictures

Gigi Becali își pune speranțe mari și în Bogdan Rusu, atacantul care a fost un adevărat coșmar pentru FCSB, într-un meci în care roș-albaștrii au fost umiliți în Cupa României.

În urmă cu mai bine de patru ani, Bogdan Rusu a făcut probabil meciul carierei, izbutind o dublă în victoria de senzație obținută de Hermannstadt cu FCSB, scor 3-0, din Cupa României.

La 32 de ani, Rusu a prins transferul vieții, ajungând la FCSB, acolo unde a debutat chiar într-un meci european, în victoria roș-albaștrilor cu Dunajska Streda, scor 1-0.

Gigi Becali, îți mai aduci aminte? Bogdan Rusu, dublă de senzație cu FCSB! Cum a ajuns să fie coșmarul roș-albaștrilor

În luna martie a anului 2018, Bogdan Rusu a oprit-o pe FCSB din drumul spre câștigarea Cupei României.

În sferturi, Hermannstadt, aflată atunci în Liga 2, s-a impus cu un incredibil 3-0, iar vârful adus de FCSB de la Mioveni a marcat două dintre golurile sibienilor. În poarta roș-albaștrilor se afla atunci Cristi Bălgrădean, aflat acum la rivala CFR Cluj.

„Am văzut conferința de presă. Și-a permis să-l sune și la pauză pe jucător! Îți dai seama ce îi dă prin minte? A văzut reușita aia cu capul și hai să… este un jucător cu experiență, e un număr 9 autentic. În general, eu nu mă pronunț, evaluarea se va face după modul în care se va adapta la noile rigori ale clubului. Aici e o presiune foarte mare. În fiecare etapă există acea presiune. FCSB a început ezitant, suferă în această pozițe de număr 9″, a spus Ilie Dumitrescu, despre noul atacant al roș-albaștrilor.