Gigi Becali a recunoscut care este feblețea din lotul FCSB și e sigur că fotbalistul va ajunge la echipa națională. „Nu mai e mult pînă atunci”

Zid stelist cu Constantin Valentin Budescu, Andrei George Miron, Adrian Gheorghe Sut, Florin Lucian Tanase si Ovidiu Marian Popescu in meciul de fotbal dintre FCSB si FC Botosani, contand pentru Liga 1 Casa Pariurilor, desfasurat pe Arena Nationala din Bucuresti, duminica 21 noiembrie 2021. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 7 poze

Gigi Becali și-a desemnat jucătorul favorit de la FCSB. Acesta este Adrian Șut (22 de ani), fotbalistul pe care-l vede în curând la echipa națională.

Mijlocașul a venit la FCSB de la Academica Clinceni în 2019 și are angajament cu gruparea antrenată de Toni Petrea pînă în vara lui 2023.

FCSB a învins, duminică seară, în deplasare, cu scorul de 3-2 (2-1), echipa Universitatea Craiova, într-un meci din etapa a XVII-a a campionatului naţional Liga 1.

Gigi Becali a recunoscut care este feblețea din lotul FCSB și e sigur că Adrian Șut va ajunge la echipa națională. „Nu mai e mult pînă atunci”

Unul dintre mnarcatori a fost chiar Adrian Șut în minutul 39, făcînd 2-1 pentru FCSB. FCSB e neînvinsă de zece etape, în care are nouă victorii şi un egal. În tur, FCSB a câştigat cu 4-1.

„Adrian Șut va ajunge la echipa națională. Nu mai e mult pînă atunci, joacă foarte bine. El nici nu știe că joacă foarte bine! El e fotbalistul care-mi place foarte mult”, a recunoscut Gigi Becali la Pro X.

Adrian Șut s-a accidentat anul trecut destul de grav la meciul dintre FCSB și CFR Cluj, scor 1-1, partidă în care a fost introdus în minutul 36, în locul lui George Miron, ieșit și el lovit la rândul lui. FCSB l-a trimis pe Adrian Șut în Italia, la aceeași clinică la care s-a operat și Ionuț Panțîru.

În sezonul 2020 – 2021, Adrian Șut a jucat în 27 de meciuri, fără vreo reușită. Mijlocașul în vârstă de 22 de ani a mai jucat pe parcursul carierei pentru Academica Clinceni, Pandurii Târgu Jiu, Unirea Jucu și Târgu Mureș 2.

În acest sezon, mijlocașul a bifat 8 meciuri în Liga 1 și unul în Cupa României.

Ce a declarat Toni Petrea la finalul partidei Craiova-FCSB?

„A fost un meci aşa cum am anticipat, foarte dificil, cu un adversar care ne aşteptam să ne pună probleme, mai ales în a doua parte a jocului am întâmpinat probleme. Am suferit, am absorbit această presiune a adversarului.

Am reuşit să rezistăm, ultimele 20 de minute ne-am cam pierdut din repere şi nu am avut luciditate să ţinem de minge, am pierdut mingi şi am permis adversarului să vină peste noi şi să-şi creeze câteva situaţii importante de poartă”, a declarat Toni Petrea la finalul partidei.

Publicat: 29 11. 2021, 12:31
Actualizat: 29 11. 2021, 12:31