Gicu Grozav, gol fabulos în partida contra celor de la U Cluj. Cum a reușit fotbalistul să lovească balonul și să-l învingă pe Laurențiu Brănescu

Gheorghe Teodor Grozav se bucura dupa un gol marcat in meciul de fotbal dintre Universitatea Cluj si Petrolul Ploiesti, contand pentru Superliga Superbet, desfasurat pe stadionul Municipal din Medias, vineri 5 august 2022. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Universitatea Cluj a întâlnit-o pe Petrolul Ploiești, în cadrul etapei cu numărul 4 din Superliga României.

Prima repriză s-a încheiat cu avantaj minim pentru „lupii galbeni”, după un gol superb reușit de către Gicu Grozav.

Petrolul a fost echipa care a avut cele mai mari ocazii, chiar dacă U Cluj a ratat un penalty la ultima fază a primei reprize, prin Adrian Bălan.

În minutul 23, Marian Fernando Huja a expediat o centrare perfectă pentru Gicu Grozav, în careu. Fotbalistul în vârstă de 31 de ani a reușit să trimită printr-o lovitură superbă de cap, de la aproximativ 15 metri, direct în poarta apărată de Laurențiu Brănescu.

Golul lui Gicu Grozav a fost doar al doilea reușit de către Petrolul în această ediție de Superligă, celălalt fiind reușit de către Gabi Tamaș, în partida cu Sepsi, terminată 1-1.

Vezi aici golul marcat de Petrolul Ploiești.

U Cluj – Petrolul, echipele de start:

U Cluj: Brănescu – Baravykas, Pițian, Ispas, Pîrvulescu – R. Pires, I. Filip, Purece – Hofman, Ad. Bălan, Chipciu
Rezerve: Gorcea, Romeo, Briceag, Bic, Haită, Morariu, Ely Fernandes, Hlistei, Boiciuc
Antrenor: Erik Lincar

Petrolul: Vâlceanu – Meijser, Tamaș, Huja – Pashov, Seto, Jair, Țicu – Cioiu, Ivanovski, G. Grozav
Rezerve: Moroz – Olaru, Velisar, Tucaliuc, Cebotaru, Dumitriu, Bratu, Măzărache, Borța
Antrenor: Nicolae Constantin

Stadion: „Gaz Metan” (Mediaș)
Arbitru: Chivulete Andrei Florin (Bucureşti), A1: Gheorghe Sebastian Eugen (Suceava), A2: Constantinescu Andrei (Bucureşti)
Arbitru VAR: Costreie Sorin; Arbitru AVAR: Marica Mihai Marius

Publicat: 05 08. 2022, 20:08
Actualizat: 05 08. 2022, 20:56