Gică Hagi a luat decizia dură și fără menajamente: dă afară un titular de la Farul Constanța! Transferul pe care l-a făcut „Regele” de la adversara din Europa i-a decis soarta fotbalistului | EXCLUSIV

Gică Hagi a luat o decizie dură: va rezilia contractul pe care Farul Constanța îl are cu Nicolae Carnat, fotbalist care a evoluat în carieră și în tricoul Rapidului.

Gică Hagi îi reziliază contractul lui Nicolae Carnat

Fostul mare internațional nu se va mai baza pe Nicolae Carnat, care a dezamăgit în prima parte a acestui sezon.

Sursele ProSport susțin că, după ce l-a transferat pe Narek Grigoryan, fotbalistul de la Urartu, fosta adversară a campioanei Romaniei din Conference League, Hagi a decis să renunțe la serviciile lui Carnat.

Atacantul care a semnat în vară cu Farul Constanța nu a reușit să convingă și a fost anunțat de oficialii campioanei să își caute altă echipă. Cele două părți negociază acum termenii rezilierii amiabile, după ce mutarea din mai a fost anunțată în exclusivitate de ProSport.

Ultimul meci bifat de Carnat a fost în Giulești, în meciul pierdut clar de Farul lui Gică Hagi, scor 1-3. Atunci, fotbalistul a bifat 90 de minute.

În cupele europene, Carnat a jucat doar în meciul de coșmar cu Sheriff Tiraspol, pierdut de campioana României cu scorul de 0-3, după prelungiri. A fost singurul eșec european suferit de formația lui Gică Hagi, aflată acum la un pas de grupele Conference League, acolo unde au ajuns anul trecut FCSB și CFR Cluj.

Nicolae Carnat, golgheterul Academiei Hagi în 2010

În 2010, Nicolae Carnat a fost golgheterul echipei de la Academia Gheorghe Hagi, cu 13 reușite, la cea de-a 17-a ediție a Mundialito, turneu internațional de fotbal destinat copiilor cu
vârste cuprinse între 7 și 12 ani, care a avut loc la Vila Real de Santo Antonio (Portugalia).

La competiție au participat 150 de echipe din 38 de țări la trei categorii de vârstă.

Nicolae Carnat, alături de colegii de la Farul, după victoria cu HJK Helsinki, scor 2-1
Publicat: 31 08. 2023, 13:55
Actualizat: 31 08. 2023, 13:59