Gheorghe Hagi, nervos după 0-0 la Arad: „În prima repriză a fost penalty clar la Larie! Dacă nici ăla nu e penalty, ne lăsăm de fotbal”

Gheorghe Hagi, antrenorul celor de la Farul Constanța, a fost dezamăgit de prestația arbitrilor la acest meci, afirmând că echipa sa a fost privată de o lovitură de la 11 metri.

UTA a terminat la egalitate, scor 0-0, meciul disputat, duminică, pe teren propriu, cu Farul Constanţa, în prima etapă a sezonului 2021/2022 al Ligii I.

Meciul a fost oprit mai multe minute pe final după accidentarea lui Dănuleasa şi Farul a rămas în nouă jucători, deoarece Dussaut fusese eliminat anterior şi antrenorul Hagi efectuase toate schimbările posibile.

Gheorghe Hagi, nervos după 0-0 la Arad: „Prima repriză a fost penalty clar la Larie! Dacă nici ăla nu e penalty, ne lăsăm de fotbal”

În cele din urmă, Gheorghe Hagi a fost mulțumit de proprii elevi și i-a felicitat după jocul din prima etapă a noului sezon.

„Așa cum s-a dus meciul, i-am felicitat, au făcut un efort fantastic. Câteodată mai trebuie să și lupți. Am avut un adversar care joacă bine acasă.

Trebuia să ținem mai mult de minge, n-am făcut-o. A doua repriză am avut 3 copii de 2002, 2003, după care au venit ceilalți, care nu sunt pregătiți. Dacă rămâneam în 11, aveam și noi șansa noastră.

Am avut un penalty clar, nu vreau să declar mai multe! Prima repriză a fost penalty clar la Larie! Dacă nici ăla nu e penalty, ne lăsăm de fotbal!

Nu am reproșat nimic propriilor jucători, i-am felicitat! Nu l-am certat pe Dussaut pentru eliminare. Se poate întâmpla”, a declarat Gheorghe Hagi după finalul partidei de la Arad.

Hagi despre fuziune: „E unire, ne-am unit!”

Gică Hagi a fost întrebat și de fuziunea între Farul Constanța și Viitorul Ovidiu.

„Nu e fuziune! E unire, ne-am unit! Unde toată lumea se desparte, noi ne-am unit. Am vrut să fie un singur brand, o singură iubire. Asta se cheamă Farul Constanța. Vrem să facem o echipă bună.

Acum suntem doar o singură echipă. Palmaresul e al clubului nostru. Farul are cea mai bună academie și bineînțeles că are și o echipă în prima ligă”, a încheiat Hagi.

Publicat: 18 07. 2021, 21:07
Actualizat: 18 07. 2021, 21:39