Gaz Metan – UTA 0-1. Gaziștii, făcuți KO în ultimul minut. UTA câștigă la Mediaș și urcă pe podium

Meciul de fotbal dintre Gaz Metan Medias si UTA Arad, contand pentru Liga 1 Casa Pariurilor, desfasurat pe Stadionul Municipal din Medias, luni 30 august 2021. © FOTO:Alex Veres/SPORT PICTURES

În urma celui de-al treilea succes consecutiv, 1-0 pe terenul Gazului, „Bătrâna Doamnă” ajunge pe locul 3 în Liga 1. Miculescu a fost decisiv, înscriind în minutul 90!

Seria neagră pentru medieșeni continuă, jucătorii lui Mihai Teja pierzând acasă și cu UTA. Gazul ajunge astfel la patru eșecuri la rând și rămân pe penultimul loc, având cel mai dezastruos „adevăr” (-8).

UTA, în schimb, urcă pe podium după a treia victorie consecutivă. Încurajați din tribună de câteva sute de fani, arădenii lui ”Gyuszi” au dat lovitura în ultimul minut prin Miculescu.

Meciul a fost plictisitor în primele aproape 20 de minute, cei doi portari plictisindu-se dea dreptul. Abia în urma primei lovituri de la colțul terenului Irobiso a trimis cu capul spre poartă, dar Batha a îndepărtat pericolul (’19). Pe contraatac, Dangubic a trimis în diagonală pentru Roger, care a tras năprasnic de la 14 metri lateral dreapta, peste transversală însă (’20).

Nici Ubbink n-a prins cadrul porții, olandezul primind de la Dangubic în marginea careului de 16 metri și șutând pe lângă stâlpul din stânga lui Vâlceanu (’41). În replică, mingea trimisă de Deaconu spre poarta lui Iacob a fost respinsă în corner, iar medieșenii și-au amintit că au marcat până acum în acest sezon numai din faxe fixe. Deaconu n-a bătut rău lovitura de la colțul terenului, dar primul șut pe spațiul porții avea să se mai lase așteptat (’45).

Ceva mai mult fotbal la reluare

Arădenii au început ceva mai deciși partea secundă și, după mai multe centrări în careul Gazului, Batha a trimis alături, cu capul, din centrarea lui Vukcevic (’52). Cea mai promițătoare ocazie a oaspeților a venit pe contraatac, dar Ubbink a pierdut un tempo pentru a-și așeza mingea pe stângul și a tras în blocajul lui Filip (’57).

Cele două echipe s-au arătat mai vioaie după pauză, dar primul șut pe poartă a picat de-abia în minutul 63, când Ubbink l-a servit pe Dangubic, dar croatul era în ofsaid. Oricum, Vâlceanu parase…

Medieșenii au reacționat tot în urma unei faxe fixe. Deaconu a trimis lung, în careu, de unde nou-intratul Lixandru a reluat cu brațul, fără să fie văzut de „centralul” Flueran, mingea scurgându-se pe lângă bară (’65).

Primul șut pe poartă, de-abia în minutul 80!

Miculescu a irosit cea mai mare ocazie de gol, cu 10 minute înainte de final, în urma unui corner trimițând cu adevărat prima minge pe spațiul porții, dar pe direcția lui Vâlceanu. Arădenii au trecut pe lângă gol și la șutul lui Batha, Hora punând latul, dar reluând pe lângă bară (’83).

Jocul s-a aprins și Chamed l-a întins serios pe Iacob la un șut de la 26-27 de metri, portarul respingând în corner (’84).

Arădenii au dat lovitura în ultimul minut. Antal a primit în adâncime, pe dreapta, și a trimis în fața porții, prin spatele fundașilor Gazului, iar Miculescu a împins mingea în plasă (’90).

Două meciuri într-o zi la Mediaș

Partida dintre Gaz Metan și UTA a fost a doua găzduită în decurs de numai câteva ore de arena de pe malurile Tîrnavei Mari. Tot astăzi, de la ora 14:00, pe stadionul Gazului s-a jucat meciul din Liga 2 dintre FC Hermannstadt și FK Csikszereda, încheiat cu victoria primeia, scor 4-1. Stadionul de la Sibiu este în reconstrucție, astfel că Hermannstadt joacă și anul acesta meciurile de acasă la Mediaș. Așa ceva nu credem să se mai fi întâmplat după Revoluție în România, după cunoscutele cuplaje de pe „23 August”, dintre echipele bucureștene.

Arădenii, ca acasă

După ce, pe teren propriu, sunt încurajați din tribune de câteva mii de suporteri, arădenii au avut alături, și la Mediaș, de câteva sute de fani. Galeria UTA-ei a dominat-o numeric și sonor pe cea a ”lupilor negri”. Arădenii au cântat în permanență, creând o atmosferă cu care arena din Mediaș nu mai prea e obișnuită în ultima vreme.

GAZ METAN: Vâlceanu – R. Romeo (Alceus ’70), Matricardi, I. Filip, Velisar (R. Trif ’71) – De Moura, Dr. Iancu (Lixandru ’65 ) – Nasser Chamed, R. Deaconu (Smola ’71), Rzv. Grădinaru – Irobiso (Sarr ’59). Antrenor: Mihai Teja. Rezerve: Buzbuchi, Yuri Matias, Gașpar, Sg. Ciocan.

UTA ARAD: Fl. Iacob – Vukcevic, Erico da Silva, A. Benga, Baravykas (Shlyakov ’87) – Batha  (Vorobjovas ’87), Passaglia – Ubbink (Medimorec ’90+3), Roger (Antal ’87), Miculescu – Dangubic (Hora ’64). Antrenor: Laszlo Balint. Rezerve neutilizate: Balauru, M. Tomozei, Bustea, D. Isac.

Arbitru: Viorel Flueran (Craiova). Asistenți: Alexandru Cerei (Cluj-Napoca), Adrian Popescu (Craiova). Rezervă: Rareș Vidican (Satu Mare).

Observator CCA: Bogdan Buhuș (Bârlad).

Observator LPF: Vasile Bratu (Slobozia).

Gaz Metan – UTA 0-1, Live Video Online, de la ora 21:00

Min. 90+3: Final de meci!

Min. 90: GOOOL UTA! Miculescu deschide scorul!

Min. 83: Hora trimite pe lângă poartă dintr-o situație ideală!

Min. 82: Miculescu ratează incredibil cu capul din fața porții, minge scoasă in extremis de Vâlceanu!

Min. 63: Dangubic ratează incredibil din fața porții, asistentul semnalizează offside

Min. 46: A început repriza a doua!

Min. 45+1: Final de primă repriză!

Min. 45: Corner pentru Gaz Metan: Deaconu centrează, UTA îndepărtează cu greu pericolul!

Min. 33: Roberto Romeo trage frumos, mingea trece peste

Min. 20: Grădinaru centrează din rabona, faza nu se finalizează

Min. 17: Deaconu centrează din lovitură liberă, arădenii îndepărtează pericolul

Min. 4: Batha centrează periculos, mingea iese în afara terenului

Min. 1: A început meciul!

Echipele de start:

Gaz Metan: Vâlceanu – Romeo, Matricardi, Filip, Velisar – Gabriel, Iancu – Chamed, Deaconu, Grădinaru – Irobiso
Rezerve: Buzbuchi, Trif, Matias, Alceus, Gaspar, Ciocan, Sarr, Smola
Antrenor: Mihai Teja

UTA Arad: Iacob – Vukcevic, Erico, Benga, Baravykas – Batha, Passaglia – Ubbink, Roger, Miculescu – Dangubic
Rezerve: Balauru, Tomozei, Medimore, Shlyakov, Bustea, Vorobjovas, Isac, Antal, Hora