Gaz Metan – FC Argeș 2-2, în etapa a 3-a din Liga 1 | Piteștenii obțin un punct în prelungiri la Mediaș! Ronaldo Deaconu a revenit cu assist de la Jocurile Olimpice

Meciul de fotbal dintre Gaz Metan Medias si FC Arges din etapa a II-a a Ligii 1 Casa Pariurilor, disputat pe stadionul Gaz Metan din Medias, vineri, 28 august 2020.© FOTO:Valentin Macrea/Sport Pictures

Gaz Metan Mediaș și FC Argeș au remizat, scor 2-2, în cadrul etapei a treia din Liga 1.

Scorul a fost deschis de către Cristi Tănase, încă din minutul 7, însă gazdele au restabilit egalitatea în minutul 25, prin reușita cu capul a lui Ioan Filip, după un corner executat foarte bine de către Răzvan Grădinaru.

În partea secundă a jocului, Gaz Metan a preluat conducerea pe tabelă, după o centrare foarte bună a lui Ronaldo Deaconu, proaspăt revenit de la Jocurile Olimpice de la Tokyo, și golul înscris de către Matricardi, în minutul 72.

FC Argeș a dat însă lovitura în prelungiri, când Viana a șutat puternic și l-a învins pe portarul medieșenilor.

În urma acestui rezultat, FC Argeș a obținut primul punct din acest sezon, și a rămas pe locul 13 în clasamentul Ligii 1. De cealaltă parte, Gaz Metan Mediaș a urcat pe locul 8, cu patru puncte.

FINAL: Gaz Metan – FC Argeș 2-2

• Au marcat: Hora 25′, Matricardi 72′ / Tănase 7′, Viana 90+2′

Min. 90+3: Final de meci!

Min. 90+2: GOOOL FC ARGEȘ! Viana trimite puternic la colțul lung și restabilește egalitatea la Mediaș în prelungiri!

Min. 85: Ultima schimbare la Gaz Metan: iese Sarr, intră Ciocan.

Min. 81: Schimbare la Gaz Metan: intră Teles, iese Lupeta.

Min. 73: Schimbare la FC Argeș: iese Tănase, intră Dumitrașcu.

Min. 72: GOOOL GAZ METAN! Matricardi marchează, după o centrare perfectă a lui Deaconu, și o duce pe Gaz Metan în avantaj!

Min. 64: Dublă schimbare la Gaz Metan: intră Deaconu și Lixandru, ies Romeo și Horșia.

Min. 62: Schimbare la FC Argeș: intră Honciu, iese Miguel.

Min. 46: Se reia partida! Schimbare la Gaz Metan: iese Trif, intră Velisar.

Min. 45+2: Pauză la Mediaș!

Min. 25: GOOOL GAZ METAN! Grădinaru execută perfect un corner, iar Ioan Filip trimite imparabil cu capul în poarta piteștenilor și restabilește egalitatea!

Min. 15: Se produce schimbarea: în locul lui Mathaus intră Pereira.

Min. 14: Mathaus părăsește terenul în lacrimi după o accidentare. Fotbalistul nu mai poate continua și cere schimbare.

Min. 7: GOOOL FC ARGEȘ! Cristi Tănase primește în careu, trimite direct în poarta Gazului și deschide scorul la Mediaș!

Min. 1: A început partida!

ECHIPELE DE START:

Gaz Metan: Vâlceanu – R. Romeo, Matricardi, I. Filip, Mathaus, Trif – Horșia, De Moura, Chamed – Grădinaru, Sarr
Rezerve: Buzbuchi – Velisar, Horj, Izata Pereira, Da Silva Junior, Ciocan, Lixandru, Smola, R. Deaconu
Antrenor: Mihai Teja

FC Argeș: Greab – Viana, Pițian, G. Turda, N. Mușat – Meza Colli, Joao Miguel – Ișfan, Said, Cr. Tănase – Lupeta
Rezerve: D. Croitoru – Telcean, Crivar, Boldor, Moisie, Teles, De Jonghe, Honciu, D. Dumitrașcu
Antrenor: Andrei Prepeliță

Stadion: Gaz Metan (Mediaş)
Arbitru: Antonie Andrei (Bucureşti) / Asistenți: Badea Marius (Râmnicu Vâlcea), Slabu Stelian (Braşov)

Publicat: 30 07. 2021, 20:55
Actualizat: 30 07. 2021, 20:57