Gaz Metan – Dunărea Călărași 0-0, în etapa a 26-a a Ligii 1

Gaz Metan Mediaș – Dunărea Călărași, 0-0

Minutul 90: Fluier final în primul meci al zilei. Mediaș și Călărași au teminat la egalitate, 0-0, un meci fără mari ocazii. În repriza secundă un singur șut a fost cadrat.

Minutul 88: Gazul cere încă o lovitură de pedeapsă. Balonul îl lovește pe Mendy în cot, dar nu se fluieră nimic.

Minutul 58: Caiado cade în careul advers, cere lovitură de pedeapsă, dar centralul îi arată cartonașul galben pentru simulare.

Minutul 46: A început a doua repriză.

Minutul 45: Pauză la Mediaș.

Minutul 40: Dunărea este aproape de deschiderea scorului. Souda rămâne singur cu portarul, dar Pleșca iese și blochează.

Minutul 20: Gaz Metan face un joc de posesie în jumătatea Dunării, dar fără ocazii notabile.

Minutul 5: Mediaș domină începutul de meci. Cea mai mare ocazie îi aparține lui Chamed care șutează din lovitură liberă, dar Calancea respinge fără mari probleme.

Minutul 1: A început meciul.

Echipele de start:

Gaz Metan: Pleșca – Crețu, Diallo, M.Constantin, Cikarski – Ivanov, Aurelio – Caiado, Chamed, Mailat – Rondon.
Rezerve: Batista, R. Romeo, Pleașcă, Larie, P.Costea, Ely Fernandes, Yazalde
Antrenor: Edward Iordănescu

Dunărea Călărași: Calancea – Șt.Vlădoiu, Luchin, Dobrosavlevici, Mendy – Ammari, Honciu, Bourceanu, Enache – Souda, Mediop.
Rezerve: Straton, Ben Djemia, Henderson, D. Benzar, G.Iancu, Mapuku, V. Munteanu
Antrenor: Dan Alexa

Cele două nu mai au șanse la play-off în ultima etapă a sezonului regular. Vor juca în play-out, dar meciul are o miză pentru Mediaș. În cazul unui succes, trupa pregătită de Edi Iordănescu trece peste Dinamo în clasament, pe 9, ceea ce îi aduce un plus financiar din drepturile TV. Mediaș are probleme de lot însă. La conferința de presă, Iordănescu jr. a evidențiat acest aspect.

• Parca este un blestem care persistă și sper să scăpăm de acest lucru cât mai repede. Nu am reușit de când am venit să aliniez un prim „11” așa cum mi-aș fi dorit, în sensul în care nu că sunt titulari și rezerve, nu există în terminologia mea așa ceva, însă în sensul în care să am de unde să aleg efectiv„, a declarat tehncianul Mediașului

Între cele două a mai avut loc un singur meci direct, în turul campionatului, terminat 0-0.

Publicat: 02 03. 2019, 14:59
Actualizat: 02 03. 2019, 15:00