Gândurile lui Raț la întoarcerea în Liga 1. Ce a spus despre cartonașul roșu primit în prelungirile partidei cu Sepsi

Răzvan Raț (36 de ani) a revenit în Liga 1, la ACS Poli, cu un egal și cu o eliminare. Bănățenii, cu fostul căpitan al naționalei în teren până în prelungiri, au remizat, 2-2 cu Sepsi pe Dan Păltinișanu, în etapa a treia din play-out-ul Ligii 1. Raț a vorbit, la finalul meciului, despre intervenția care i-a atras cartonașul roșu.

Experimentatul fundaș stânga a fost eliminat pentru o intrare cu talpa la Benjamin Kuku, în prelungiri. Raț a oferit prima reacție după întoarcerea în fotbalul românesc și și-a explicat gestul din final, care îi va aduce mai mult ca sigur două etape de suspendare.

„Rezultatul e clar că nu ne favorizează deloc. Aveam nevoie de victorie, mai ales după celălalte rezultate din play-out. Păcat, mai ales că jucam acasă. Și ei au avut ocazii, și ei au avut, dar una peste alta este echitabil rezultatul. Nu am intenționat să-l lovesc, am venit cu piciorul puțin sus, dar cred că am atins și mingea”, a spus Răzvan Raț, după meci, la DigiSport.

Raț s-a întors în Liga 1 după 15 ani și nu i-a mers foarte bine. Acesta a început titular, dar echipa s-a a reușit să obțină doar un egal cu Sepsi Sf. Gheorghe, 2-2 pe teren propriu. Ciucur (23) și Șeroni (89), respectiv Artean (autogol, 50) și Kuku (79) au marcat golurile partidei.

Publicat: 02 04. 2018, 23:04
Actualizat: 02 04. 2018, 23:11