Gabi Tamaș, momente de clasă mondială la Giurgiu! Fundașul de 37 de ani, pasă genială în Astra – Voluntari FOTO & VIDEO

Gabi Tamaș (37 de ani) a fost coautor la unul dintre golurile celor de la Voluntari, în victoria de pe terenul Astrei Giurgiu. Fundașul a oferit o pasă decisivă de peste 50 de metri, la reușita lui Marcelo Veiga Lopes.

FC Voluntari a mers pe terenul celor de la Astra, într-un meci care a contat pentru etapa a 8-a din play-out-ul Ligii 1. Ilfovenii veneau după o serie de patru meciuri fără victorie, în timp ce situația gazdelor era și mai dramatică. Patru eșecuri și o remiză au bifat giurgiuvenii în ultimele partide.

Cele două echipe se bat pentru evitarea retrogradării. Etapa a adus și primul nume care va părăsi Liga 1. Poli Iași merge în liga secundă, după eșecul cu Hermannstadt, 0-1.

FC Voluntari a deschis surprinzător scorul pe terenul celor de la Astra. Jefte Batancor a profitat de un carambol și a dat lovitura în minutul 27.

Imediat după pauză, a venit momentul de geniu al lui Gabi Tamaș. Fostul fundaș al naționalei a trimis o pasă de peste 50 de metri și l-a lăsat singur cu portarul pe Lopes. Acesta nu a ratat ocazia celui de-al doilea gol în Liga 1 și l-a învins pe Popa. (Min. 50 – VIDEO AICI)

Gabi Tamaș, momente de geniu în Astra – Voluntari

Reușita lui Gabi Tamaș nu este singura de acest gen în acest sezon. Fundașul a pasat la fel de frumos și în meciul cu Academica Clinceni.

Oaspeții au marcat și în minutul 65, prin Mailat, iar Voluntari speră într-o salvare miraculoasă, după momentele de cpșmar din ultimul timp.

Gabi Tamaș a debutat în echipa naţională în 2003 şi a strâns 67 de meciuri şi trei goluri marcate.

ECHIPELE DE START:

ASTRA GIURGIU: Popa – David Bruno, Găman, Graovac, Lamanje – Canadija, Boe Kane, Răduț – Merloi, Montini, V. Gheorghe

REZERVE: Bolboașă, Jovanovic, Raspopovic, Balaure, Stahl, Krpic, Șerban, Wuthrich, Crepulja
ANTRENOR: Ionuț Badea

VOLUNTARI: Rîmniceanu – Veiga, Tamaș, Armaș, Al. Vlad – Al. Ilie, Droppa, Tavares, I. Gheorghe – Betancor, Da Veiga Lopes

REZERVE: Lavin, Balaur, Achim, Satli, C. Costin, Briceag, Pesic, Mailat, Angelov
ANTRENOR: Liviu Ciobotariu

Stadion: „Marin Anastasovici” (Giurgiu)
Arbitri: Horia Mladinovici (Bucureşti), Mihai Marica (Bistriţa), Ciprian Danşa (Satu Mare)